eReport.sk
Britský minister financií Sajid Javid.
Britský minister financií Sajid Javid. Foto: tasr/ap

Briti zrušili plány na očkovacie pasy v Anglicku. Minister Javid: Poriadne sme sa na to pozreli

Britská vláda zrušila plány na povinné predkladanie očkovacích pasov pri vstupe na miesta hromadných podujatí v Anglicku, ako sú nočné kluby. Oznámil to v nedeľu minister zdravotníctva Sajid Javid.

Vláda predtým avizovala túto povinnosť od konca septembra napriek nesúhlasu podnikov v tomto sektore i časti konzervatívnych poslancov, píše agentúra AFP.

Minister to oznámil s potešením

Javid však v nedeľňajšom vyjadrení uviedol, že vláda už nepovažuje takéto opatrenie za potrebné v situácii, keď sú zaočkované veľké počty obyvateľov.

„Poriadne sme sa na to pozreli a hoci by sme to mali ponechať ako rezervnú možnosť, s potešením môžem povedať, že nebudeme pokračovať v plánoch na očkovacie pasy,“ povedal Javid pre stanicu BBC.

Britská vláda navrhne odvolanie niektorých mimoriadnych právomocí, ktoré dostala počas pandémie, vrátane možnosti uzatvárať podniky a školy.

V Spojenom kráľovstve je plne zaočkovaných už viac ako 80 percent obyvateľov vo veku od 16 rokov a očakáva sa, že čoskoro oznámia, či budú vakcíny podávané aj vekovej skupine 12- až 15-ročných, približuje AFP.

Oznámenie prišlo po rozhodnutí vlády Škótska

Javid vo vysielaní stanice Times Radio spresnil, že kľúčovým faktorom pre zmenu rozhodnutia bolo to, že na rozdiel od niektorých iných krajín, ktoré zaviedli tzv. covidpasy, zaznamenalo Anglicko „neustály nárast našej miery prijímania“ vakcín.

Oznámenie prišlo po tom, ako vláda Škótska vo štvrtok schválila zavedenie očkovacích pasov od budúceho mesiaca pre ľudí, ktorí chcú navštevovať nočné kluby a hudobné festivaly. Javid v reakcii na správy médií o tom, že britská vláda tiež zruší cestovné obmedzenia vrátane nákladných PCR testov pred odchodom do zahraničia a pri návrate do krajiny, pre televíziu Sky News povedal, že to chce urobiť „hneď, ako to bude možné“.

Minister tiež potvrdil, že vláda navrhne odvolanie niektorých mimoriadnych právomocí, ktoré dostala počas pandémie, vrátane možnosti uzatvárať podniky a školy. „Nepotrebujeme ich, mali by sme sa ich zbaviť,“ vyhlásil pre Times Radio.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Briti zrušili plány na očkovacie pasy v Anglicku. Minister Javid: Poriadne sme sa na to pozreli

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti