eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

EMA zrejme čoskoro rozhodne o tretej dávke vakcíny proti covidu: Pfizer to odmietol komentovať

Očakáva sa, že Európska lieková agentúra (EMA) začiatkom októbra zverejní svoje rozhodnutie týkajúce sa možného použitia tzv. posilňujúcej dávky vakcíny proti koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na dobre informovaný zdroj.

Pôjde o prvé rozhodnutie tohto európskeho regulačného úradu vo veci aplikovania tretích dávok proticovidových vakcín. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA)  v stredu odobril podávanie tretej dávky vakcíny od spoločnosti Pfizer pre ľudí starších ako 65 rokov, rizikové skupiny a osoby najviac vystavené nákaze koronavírusom.

Už začali vyhodnocovať všetky relevantné údaje

“Rozhodnutie EMA týkajúce sa tretej dávky vakcíny sa očakáva začiatkom októbra,” uviedol nemenovaný zdroj pre agentúru Reuters. Spoločnosť Pfizer toto tvrdenie odmietla komentovať a Reutersu sa bezprostredne nepodarilo zastihnúť nikoho z firmy BioNTech.

EMA 6. septembra uviedla, že začala vyhodnocovať všetky relevantné údaje, ktoré jej poskytlo konzorcium Pfizer-BioNTech. Prípadná tretia dávka by sa mala podávať ľudom starším ako 16 rokov, a to šesť mesiacov po podaní druhej dávky.

Zaočkovaných viac ako 70 percent obyvateľov EÚ

Údaje o posilńujúcej dávke svojej očkovacej látky zrejme čoskoro poskytne Európskej liekovej agentúre aj spoločnosť Moderna. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) pritom začiatkom septembra uviedlo, že v súčasnosti nie je nutné podávať podporné dávky pre plne zaočkovaných ľudí. O tretej dávke by sa podľa ECDC malo zatiaľ uvažovať iba v prípade osôb s oslabenou imunitou.

Mnohé európske krajiny sa však už rozhodli podávať tretiu dávku vakcíny aj napriek tomu, že EMA o jej podávaní ešte oficiálne nerozhodla. Proti koronavírusu je v súčasnosti zaočkovaných viac ako 70 percent obyvateľov krajín Európskej únie. 

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Logo americkej firmy Eli Lilly.
  2. Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie k aktuálnej epidemiologickej situácii v súvislosti s COVID-19 v Bratislave v utorok 13. apríla 2021.
  3. Lucia Ďuriš Nicholsonová.

                     

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti