eReport.sk
Demonštrácia v Aténach.
Demonštrácia v Aténach. Foto: tasr/ap

Protesty pred gréckymi nemocnicami: Až 10-tisíc zdravotníkov môže prísť o robotu, lebo nie sú očkovaní!

Približne 10.000 gréckych zdravotníkov môže dočasne prísť o prácu, pretože sa nedali zaočkovať proti koronavírusu. Od stredy sa totiž očkovanie proti COVID-19 stalo v Grécku povinným pre pracovníkov v zdravotníctve, informovala agentúra AFP.

Zdravotníkom, ktorí sa do 1. septembra nedali zaočkovať proti koronavírusu, nebude dovolené vykonávať ich povolanie, píše AFP.

Zaočkovaných nie je 10 percent zdravotníkov

V stredu ráno sa preto pred nemocnicami po celom Grécku konali protesty proti povinnému očkovaniu. Demonštranti prišli tiež upozorniť na to, aké následky na zdravotnícky systém bude mať masové prepúšťanie zdravotníckych pracovníkov.

Podľa vlády až 90 percent pacientov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú s covidom v nemocniciach, nie je zaočkovaných.

Podľa odhadov gréckej Národnej federácie pracovníkov štátnych nemocníc nie je zaočkovaných približne 10.000 zdravotníckych pracovníkov, čo predstavuje asi 10 percent pracovnej sily. Konkrétne v ambulanciách bude chýbať 1245 členov personálu, uvádzajú grécke médiá.

Minister Plevris ustúpiť nechce

„Tlačíme na zdravotníkov, aby sa dali zaočkovať, ale sme proti povinnému očkovaniu, ktoré predstavuje problém spojený s demokraciou,“ uviedol člen federácie Dimitris Kuruvalakis.

Federácia tiež zvolala na štvrtok ráno protest v Aténach a v druhom najväčšom gréckom meste Solún. Grécky minister zdravotníctva Atanasios Plevris však v stredu uviedol, že legislatíva o povinnom očkovaní, ktorú vláda odhlasovala v júli, „bude implementovaná“.

Nespokojní Gréci v Aténach protestovali aj 29. augusta, prišlo aj k potýčkam s políciou:

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

Grécka vláda sa tak teraz snaží zaviesť opatrenia, ktorými by vyriešila nedostatok personálu v nemocniciach a ambulanciách. Medzi takéto opatrenia napríklad patrí zrušenie voľných dní pre zdravotníkov, ktorí sú zaočkovaní, alebo premiestňovanie personálu medzi nemocnicami.

Podľa vlády až 90 percent pacientov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú s covidom v nemocniciach, nie je zaočkovaných. V krajine, v ktorej žije približne 10,7 milióna obyvateľov, je v súčasnosti plne zaočkovaných asi 5,7 milióna ľudí. 

Zdroj: tasr

     


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Protesty pred gréckymi nemocnicami: Až 10-tisíc zdravotníkov môže prísť o robotu, lebo nie sú očkovaní!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti