Maďarsko by sa malo pripraviť na zdĺhavú vojnu na susednej Ukrajine. Vyhlásil to v pondelok maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý zároveň kritizoval sankcie Európskej únie uvaľované na Rusko. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Mohlo by vás zaujímať:
Orbán, ktorého vláda čelí prudko stúpajúcej inflácii a hroziacej hospodárskej recesii, vyzval na prímerie na Ukrajine a uviedol, že protiruské sankcie škodia európskej ekonomike.
„Je na čase o sankciách hovoriť aj so Spojenými štátmi“
„Môžeme povedať, že v dôsledku sankcií sa európsky ľud stal chudobnejším a Rusko nepadlo na kolená… Táto zbraň sa obrátila proti nám, Európa si sankciami strelila do nohy,“ vyhlásil Orbán v parlamente.
„Čakáme na odpoveď, celá Európa čaká na odpoveď z Bruselu na to, ako dlho budeme toto robiť,“ pokračoval maďarsky premiér s tým, že je na čase o sankciách hovoriť aj so Spojenými štátmi.
Pripomenul, že v európskych krajinách padajú vlády
Podľa Orbána nie je žiadnym prekvapením, že v európskych krajinách padajú vlády. Podľa Reuters tak narážal na parlamentné voľby v Taliansku, v ktorých cez víkend zvíťazila strana Giorgie Meloniovej, ktorá sa zrejme postaví na čelo prvej talianskej vlády pod vedením krajnej pravice od druhej svetovej vojny.
„Viac ako zaslúžený triumf. Gratulujem!“ – Viktor Orbán takto zablahoželal na sociálnej sieti k víťazstvu v talianskych parlamentných voľbách Giorgii Meloniovej. – Foto: fb/orbanviktor
Maďarský premiér ďalej uviedol, že jeho vláda bude iniciovať „národné konzultácie“, v ktorých sa bude Maďarov pýtať na sankcie. Tento nástroj Orbán použil, aj keď sa snažil získať domácu podporu pre politiku svojej strany Fidesz týkajúcu sa práv homosexuálov alebo migrácie.
Maďarský premiér poslal odkaz aj Bruselu
Orbán vedie dlhodobo spory s EÚ, pretože niektoré jeho politické rozhodnutia vníma Brusel ako nedemokratické. Maďarsko v súčasnosti rokuje s Európskou komisiou o uvoľnení financií z európskych fondov, ktoré boli zablokované z obáv o právny štát, vysvetľuje Reuters.
„Ak nám bruselskí byrokrati nedajú tieto peniaze, na ktoré má Maďarsko nárok, tak získame tieto nevyhnutné fondy z iných finančných zdrojov,“ uviedol maďarský premiér s tým, že jeho krajina začala rokovať aj s „inými medzinárodnými partnermi“.
„Drastický nárast cien jednoznačne spôsobili sankcie“
Podvečer zverejnil Orbán status, kde vysvetľuje, v čom podľa neho tkvie škodlivosť protiruských sankcií pre EÚ. „Teraz, v roku 2022, je príčinou ekonomických problémov reakcia na rusko-ukrajinskú vojnu, teda vojnové sankcie a kvôli nim mnohokrát stúpli ceny energií. Nárast cien energií zvyšuje infláciu vo všetkých krajinách. Tieto tvrdé ceny energií nie sú vyvolané ekonomickými procesmi. Drastický nárast cien energií jednoznačne spôsobili sankcie. Za drastické zvýšenie cien energií teda nie je zodpovedná ekonomika, ale politika, presnejšie politické rozhodnutia Bruselu,“ konštatoval na platforme s 1,2 miliónmi sledovateľov maďarský ministerský predseda.
„Cena zemného plynu sa v apríli 2022, v druhom vojnovom mesiaci, pohybovala okolo 100 eur. Pred aprílovými maďarskými voľbami bola európska pozícia na čele s Nemeckom taká, že sankcie by mali byť rozumné. Nesmieme zničiť európske hospodárstva, takže sankcie sa nesmú rozšíriť na energetiku. Bol to rozumný postoj, keďže sankcie by mali byť vždy uvalené na hospodárske odvetvia, v ktorých sme silnejší ako ten, na koho chceme sankcie uvaliť. V oblasti energetiky sme však my, Európa, trpaslíci a Rusko je gigant. Toto je prvýkrát, čo som videl trpaslíka sankcionovať obra,“ upozornil Orbán.
„V apríli sme sa oprávnene domnievali, že napriek vyššej energetickej úrovni sa ekonomické podmienky napriek vojne vyvíjajú predvídateľne. Ale v júni 2022 boli v Bruseli prijaté ekonomické a obchodné sankcie, vrátane sankcií za prepravu ropy. Do programu sa navyše dostala aj sankcia za nákup zemného plynu, takže od júna 2022 sa cena zemného plynu v jednom mesiaci zdvojnásobila a v ďalšom mesiaci strojnásobila. Keďže bruselské pravidlá spájajú cenu elektriny s cenou plynu, to isté sa stalo aj na trhu s elektrinou. Trhová cena elektriny v Európe bola v apríli 2022 100 eur, dnes sa pohybuje medzi 400 až 600 eurami. Americké ceny plynu a elektriny sú medzitým zlomkom európskych cien. Povedzme si rovno: krajiny Európy dnes platia sankčný príplatok za ropu, zemný plyn a elektrinu!,“ zdôraznil maďarský premiér.
Na záver svojej pomerne obsiahlej analýzy postupných dopadov sankcií na Európu Orbán dodal: „Tu v Maďarsku 100-percentné zvýšenie cien energií stimuluje okamžitú všeobecnú infláciu medzi 3-5 percentami. Inými slovami, dnešné troj- až štvornásobné zvýšenie cien energií znamená okamžite 15-20-percentné zdraženie. V tomto dnes žijeme. Povedzme si to na rovinu: ak by sa sankcie zrušili, ceny by okamžite klesli na polovicu a inflácia by sa znížila aspoň na polovicu. Bez sankcií by európske hospodárstvo opäť nabralo silu a vyhlo by sa hroziacej recesii.“
Pre všetkých, ktorí vedia po maďarsky, pripájame dnešný Orbánov status v origináli. Pokiaľ sme náhodou pri preklade urobili chybu, uvítame, ak nás na to upozorníte.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Orbán analyzoval dopad sankcií: Toto je prvýkrát, čo som videl trpaslíka sankcionovať obra!