eReport.sk
Matematik Richard Kollár. Foto: YouTube

Odborník radí, ako prežiť pandémiu na jeseň: Nepočúvajte politikov, žite naplno! Všetko má svoje hranice


Počet infikovaných i hospitalizovaných z dôvodu ochorenia na COVID-19 pomaly na Slovensku stúpa. Matematik Richard Kollár, ktorý sa dlhodobo venuje pandemickým dátam, preto spísal niekoľko odporúčaní, ako prežiť jeseň na Slovensku. Jeho rady vás zrejme prekvapia.

Kollár zodpovedal totiž častú otázku, či má zmysel sa chrániť, keď si zrejme delta variantom prejdeme všetci. „Prílišná ochrana teraz či na konci vlny už nie je tak významná z hľadiska ochrany osobného zdravia, ako počas vrcholu vlny. Počas vrcholu je potrebné naozaj zabrať, infikovaných vtedy budete bežne stretávať,“ upozornil odborník. Dôležité je teda načasovanie, pretože je rozdiel skončiť v nemocnici teraz, keď je miesta dosť a na vrchole vlny.

– Foto: shutterstock

Kedy by sme teda mali začať byť v strehu? „V momente, keď hospitalizácie na Slovensku stúpnu nad 2000 s potvrdeným alebo suspektným covidom, je čas sa začať naozaj zásadne chrániť – minimalizovať všetky kontakty, ktoré nie sú nevyhnutné či dobre si nasadiť respirátor v obchode. Následne je potrebné v tomto režime prečkať až kým vlna mierne neprejde,“ odporúča matematik.

Zároveň zdôrazňuje význam prevencie. „Nezabúdajte ani na to, že pohyb vonku, rekreačný šport, rozmanitá strava, prípadne potrebné doplnky stravy pomáhajú dlhodobo posilňovať imunitu. Pomôžu aj proti chrípke a iným ochoreniam, ktoré v čase vrcholu vlny tiež nechcete dostať,“ dodáva.

Pohyb vonku podporuje imunitu. – Foto: shutterstock

Kollár tiež odpovedal na otázku, či by sme mali mať prekryté horné dýchacie cesty aj vonku v čase vrcholu vlny pandémie. „Neohraničený exteriér je veľmi veľký a je v ňom dostatočne veľa vzdušných prúdov, aby prípadný vznik aerosólu s vírusom dostatočne rýchlo rozptýlili. Lenže, terasa s tromi zasklenými stenami nie je neohraničený exteriér. Takisto čakanie na linku hromadnej dopravy na zastávke s malými vzdialenosťami medzi ľuďmi stále môže znamenať vyššie riziko šírenia. Odporúčam preto situáciu vyhodnocovať individuálne. Ak ste niekde, kde je riziko vyššie, chráňte sa, ak sami beháte v lese, nosenie ochranných pomôcok nemá naozaj žiaden zmysel,“ myslí si odborník.

Čítajte viac:

  1. zamestnanie, zamestnanosť, pracovníci, robotníci, montéri
  2. V handlovskej nemocnici zakázali návštevy. Kvôli covidu

Citlivo by ste mali pristupovať aj k cestovaniu, najmä ako ho máte naplánované na október. „Cestovanie pre zaočkovaných by nemalo byť na slovenskej strane spojené s karanténou, možno však pribudne povinný test po návrate. Avšak situácia na Slovensku v októbri môže byť taká zlá, že iné krajiny sa budú pred cestujúcimi zo Slovenska chrániť povinnou karanténou, možno aj pre očkovaných. Preto cestovanie v októbri a novembri zo Slovenska môže byť komplikované. Na druhej strane, okolité krajiny budú v podobnej situácii ako my, preto zásadné opatrenia priamo na našich hraniciach nie sú očakávané, aj keď zostane určite minimálne v režime OTP,“ zdôrazňuje Kollár.

Žite naplno. Odkazuje matematik Richard Kollár. – Foto: tasr

Ako teda fungovať v čase pandemickej vlny? „Normálne, s istým rizikom už dlhodobo fungujeme a nie je možné ho úplne eliminovať. Ak máte činnosť, ktorá váš život napĺňa, či je to nedeľňajší futbal alebo discgolf, alebo omša, alebo posedenie s rodinou, či návšteva takmer prázdneho kina, neobmedzujte ju, teda ak nie je nad rámec platných opatrení, prípadne v rozumnej blízkosti tohto rámca,“ navrhuje odborník.

Na záver pridal aj zopár povzbudzujúcich slov. Väčšina ľudí totiž má šancu prežiť jeseň celkom normálne. „Nepočúvajme, čo hovoria politici, ktorým ide len o politickú záchranu ich samých doslovne cez mŕtvoly. Ale zároveň žime naplno. Neodriekajme si veci, ktoré robia náš život plnohodnotným. Všetko má svoje hranice,“ uzavrel.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odborník radí, ako prežiť pandémiu na jeseň: Nepočúvajte politikov, žite naplno! Všetko má svoje hranice

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: