eReport.sk
Foto: shutterstock

Preventívne prehliadky netreba zanedbávať. Výrazne poklesli najmä v zubných ambulanciách

Preventívne prehliadky sú veľmi dôležité. No dáta Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), zdravotnej poisťovne Dôvera a zdravotnej poisťovne Union potvrdzujú, že pandémia nového koronavírusu ich výrazne ovplyvnila. Hlavne u zubných lekárov či na dentálnej hygiene. Potvrdili to všetky tri zdravotné poisťovne.

Eva Peterová z VšZP poukázala na to, že kým v roku 2019 evidovali 1 668 925 poistencov na stomatologickej prevencii, minulý rok to bolo 1 238 671 poistencov. Stomatológa navštívilo vlani viac žien ako mužov. Dentálnu hygienu podstúpilo takmer 15 percent žien, mužov bolo takmer 13 percent.

U jedného poistenca štátnej zdravotnej poisťovne sa priemerne za rok objavia dva zubné kazy. Päť percent poistencov VšZP mladších ako päť rokov už malo ošetrený zubný kaz. Minulý rok uhradila VšZP takmer 600-tisíc zubných ošetrení detí za viac ako 18 miliónov eur. Preventívne prehliadky absolvovalo 200-tisíc detí a štátna zdravotná poisťovňa na ne vynaložila viac ako 2,5 milióna eur.

Aj súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera uviedla, že kým predvlani navštívilo stomatológa 570-tisíc poistencov nad 18 rokov a 162-tisíc poistencov do 18 rokov, v roku 2020 išlo o 490-tisíc poistencov nad 18 rokov a 162-isíc poistencov do 18 rokov. Taktiež poklesol aj počet návštev dentálnych hygienikov, vyšší však bol tiež u žien. Priemerný počet na poistenca s kazom je 2,16, kaz malo 261-tisíc poistencov najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovne.

Hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová poukázala aj na to, že vlani absolvovalo preventívnu prehliadku len 28 percent ich poistencov. Hovorí, že ide o masívny prepad, pod ktorý sa podpísala pandémia. V prevencii sú podľa nej poctivejšie ženy – k zubárovi a na dentálnu hygienu ich vo všeobecnosti chodí 57 percent, kým mužov len 43 percent.

Podľa štatistiky súkromnej zdravotnej poisťovne sa zubný kaz ročne objaví v priemere až na dvoch zuboch. Ľudí preto vyzvala, aby svojho zubného lekára navštívili ešte tento rok.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Preventívne prehliadky netreba zanedbávať. Výrazne poklesli najmä v zubných ambulanciách

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti