eReport.sk
V handlovskej nemocnici zakázali návštevy. Kvôli covidu
Ilustračné foto: shutterstock

Analytici varujú: Mali sme pauzu, nemal kto umrieť. Teraz to pôjde rýchlo!

Čo nás čaká v najbližších dňoch. Podľa analytikov zo skupiny Dáta bez pátosu to už „teraz pôjde rýchlo“. Slovensko má vraj ale našliapnuté k pokojným Vianociam. Kým sa tam ale dostaneme, budeme musieť prekonať tretiu vlnu pandémie koronavírusu.

„Slovensko ku koncu leta doháňa to, čomu sa vyhlo v prvých dvoch mesiacoch leta. My nerastieme za štyri týždne na dvojnásobok, ale za dva týždne na štvornásobok. To je trošku problém,“ tvrdia odborníci. Upozornili však, že stále ide o infikovaných. Momentálne je totiž z počtu infikovaných v nemocnici hospitalizovaných oveľa nižšie percento ako to bolo v druhej vlne. „Infikovaných teraz bude pribúdať presne tak, ako v rovnako (4 % – 42 %) zaočkovanej Litve, Slovinsku a Chorvátsku. Vystúpame na 30 % a 50 %, nebudeme po regiónoch stíhať testovať. Dnes čakáte na termín PCR testu 5-15 dní. Potom sa to ešte raz zdvojnásobí a to budeme radi. Bohužiaľ, nám COVID Automat a karanténne podmienky zavrú tretinu tried v školách,“ predpokladajú analytici.

Čítajte viac:

Dobrou správou podľa nich je, že sa karanténa skrátila na 10 dní. „Máme dnes 140 pacientov s potvrdeným covidom a to je tiež dvojnásobok oproti číslu spred dvoch týždňov. S odstupom 1-2 týždňov sa bude rast hospitalizovaných ťahať za počtami infikovaných. Ten dvojnásobok hospitalizovaných za dva týždne oproti štvornásobku infikovaných je veľmi dobrá správa,“ myslia si analytici. Doteraz sme na Slovensku o tretej vlne len počúvali, ale už sa blíži.

– Foto: fb/databezpatosu

Mali sme pauzu, nemal kto umrieť. Teraz to bude 10 % z hospitalizovaných a to v horizonte 7-10 dní. 10 za týždeň, neskôr 25 za týždeň, a potom maximálne 50-75. To je asi 10 denne. Ale ďaleko nedovidíme,“ upozornili odborníci. „Ak sa situácia v niektorých regiónoch pokazí, tak to v tých regiónoch chytí vrtuľu,“ varujú.

Analytici tiež ľuďom odporúčajú, aby boli viac na slnku, v prírode a vyhýbali sa exteriérom. „Pôjde to teraz rýchlo. Slovensko si zaslúži pokojné Vianoce. Máme k nim našliapnuté,“ uzavreli optimisticky.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytici varujú: Mali sme pauzu, nemal kto umrieť. Teraz to pôjde rýchlo!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php