eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Analytici odmietajú čierne scenáre: Viac ľudí je v nemocniciach? Nič dramatické, takže pokoj!


Odmietajú, že by boli prehnaní optimisti ako ich niekedy zvyknú nálepkovať. Analytici z platformy Dáta bez pátosu sú pred nastupujúcou jeseňou – na rozdiel od iných mediálne vystupujúcich odborníkov – optimisti a žiadna katastrofa nás podľa nich v najbližšej dobe nečaká. Ako inak, svoj názor majú podopretý aktuálnymi pandemickými štatistikami.

Hovoria, že sú z tábora optimistov a majú na to aj pár dobrých dôvodov. Analytici pripravili rastové grafy pozitívnych prípadov z PCR testov na 14 dňovej báze. „Na základe sekvenovania a aj trošku strmšieho rastu sa asi posuňme o mesiac na 20. augusta 2021 a príchod delty napasujme na tento dátum. Čísla sme mali tento rok také ako minulý rok na „nevestičky“. Včera sme mali 8000 pozitívnych za posledných 14 dní a rok 2020 ukazuje presne rovnakých 8000 (v posune o 17 dní).

Hlavne pokoj!

Zdôrazňujú aj fakt, že tento rok robíme významne viac PCR testov a to aj v školách. „Čakali by ste viac pozitívnych? My áno. Ale nie sú. Delta sa šíri ďaleko rýchlejšie? Áno a čakali by sme strmšiu krivku pozitívnych. Ale nie je. Za najbližších 11 dní sa počet pozitívnych v roku 2020 zdvojnásobil zo 8000 na 16000. Je možné podobný vývoj očakávať aj tento rok a dostať sa zo včerajších 8000 k 1. novembru na 16000? Je to možné, ale o moc strmší rast nebude,“ zhrnuli štatisti.

Najdôležitejšou otázkou, ale je, čo z týchto faktov vyplýva. Podľa analytikov je to hlavne pokoj. „Nepozorujeme tento rok strmší rasť. Nie, napriek delte s horšou povesťou je rast veľmi podobný, ak nie trošku slabší pri rozsiahlejšom testovaní. Teraz v najbližších 2 týždňoch predpokladáme veľmi podobný rast ako minulý rok. Napriek delte so zlou povesťou,“ argumentujú odborníci z internetovej úderky. Dodávajú, ale, že podobné spomalenie ako minulý rok na jeseň kedy bol lockdown a celoplošné testovanie, teraz nebude.

Takže podľa nich najskôr začiatkom októbra budú pribúdať infikovaní rýchlejšie ako minulý rok. „Sme oproti pandemickému mainstreamu optimisti, ale začíname sa k tomu hlásiť. Aj s 350 pacientami v nemocnici sme na úrovni 13. októbra minulého roku, čo je posun o 20 dní. Nič dramatické,“ konštatujú analytici.

Zdroj: digipay.sk

Sme v objektívne lepšom stave ako vlani

Sumarizujú, že v siedmom týždni s delta variantom sme o 2 týždne popredu oproti minulému roku, no žijeme ďaleko slobodnejšie a voľnejšie. „Napriek tomu rast nie je vyšší a strmší. Testujeme mierne viac a asi aj na miestach, kde je to potrebné a lepšie nám funguje trasovanie. Je pravda, že máme 2,3 mil. plne zaočkovaných občanov a ďalších 700-tisíc asi premorených nezaočkovaných, na ktorých sa tá delta chytá ťažšie. Máme menej otravných a nekonečných tlačoviek, lepšiu komunikáciu a nakoniec aj organizáciu práce (testovanie, trasovanie, očkovanie),“ vyrátavajú pozitíva v porovnaní s minulým rokom.

A to sú podľa nich fakty, na základe ktorých, sú optimistickí. „Môže byť veľa a nekonečných ponôs a sťažností, ale objektívne sme v lepšom stave. A preto máme úsmev na tvári a skutočne dobrý pocit a optimistické očakávania,“ vysvetľujú s tým, že také mali aj v minulosti.

Viac o aktuálnej pandemickej situácii si prečítate tu:

„Volajú nás prehnaní optimisti. Ale to sme boli aj 4. marca, keď sme ohlásili, že vidíme silný pokles v II. vlne a rovnako sme boli za prehnaných optimistov pred Veľkou nocou, keď sme tvrdili že už očkovávané a premorené Slovensko žiadna vlna/vlnka po Veľkej noci nečaká. Stalo sa a teraz do tretice hlásime, že zvládneme to,“ uzavreli Dáta bez pátosu ďalší z nekonečnej série pandemických statusov.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytici odmietajú čierne scenáre: Viac ľudí je v nemocniciach? Nič dramatické, takže pokoj!

KOMENTOVALI STE: