eReport.sk
zamestnanie, zamestnanosť, pracovníci, robotníci, montéri
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Dobrá správa pre Slovákov: Pandémia pracovný trh už výrazne neovplyvní

Ďalšia vlna pandémie nového koronavírusu už slovenský pracovný trh výrazne neovplyvní. Trh práce bude zrejme rásť, a to najmä v oblasti priemyslu, logistiky a služieb. Predpovedá to personálna agentúra Grafton.

Agentúra pri predikciách vychádza z toho, že ani počas predošlého vývoja pandémie nedochádzalo k avizovaným masovým prepúšťaniam, a to napriek nie veľmi adekvátnej miere pomoci zo strany štátu, ktorá sa navyše zameriavala len na špecifické sektory. „Firmy aj zamestnanci si na život s COVID-19 zvykli a nastavili si svoj pracovný svet tak, aby eliminoval dosahy pandémie. Tým pádom je aj strach z ďalších prípadných zmien o niečo nižší,“ poznamenal Miroslav Garaj z agentúry.

Stabilitu predstavuje oblasť priemyslu a výroby

Z údajov agentúry tiež vyplýva, že sa v tomto období bude značná časť zamestnancov presúvať z oblasti gastrosektora a služieb, ktoré prekvitajú najmä počas letnej a turistickej sezóny, do segmentu priemyslu, logistiky a služieb. „Takíto kandidáti totiž často pracujú na dohody mimo bežnej pracovnej zmluvy a pomeru. Zároveň sa budú zamestnanci vracať späť zo sezónnych prác v zahraničí,“ vysvetlila agentúra s tým, že na jesenné a zimné obdobie budú títo ľudia vyhľadávať stabilnejšiu prácu, ktorú im môže poskytnúť práve oblasť priemyslu a výroby. V tej Slovensko už dlhodobo zaznamenáva výrazný nedostatok uchádzačov.

Dopyt je po operátoroch, zriaďovačoch a nastavovačoch

Nárastu zamestnanosti bude čiastočne pomáhať aj zvýšený dopyt spoločností o pracovnú silu zo zahraničia. „Predpokladáme, že v tomto prípade nastane nárast zamestnancov z tradičných regiónov, ako je Ukrajina a krajiny Balkánu. Najväčší nárast však bude určite na pozíciách, kde zaznamenávame v súčasnosti najväčší nedostatok,“ dodal Garaj s tým, že ide o typické pozície v oblasti výroby – dopyt je po operátoroch, zriaďovačoch a nastavovačoch strojov a zariadení, pracovníkoch v logistike a podobne.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Premiér Eduard Heger (OĽaNO).
  2. Ilustračné foto


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dobrá správa pre Slovákov: Pandémia pracovný trh už výrazne neovplyvní

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php