eReport.sk
Matematik Richard Kollár Foto: tasr

Odborník o opatreniach: Kedysi sme rúškami chránili aj srnky. Absurdné opatrenia to pri delte nezvládnu!

Vláda od prepuknutia pandémie neraz čelila kritike za to, ako ju manažuje. Aj odborníci neraz poukazovali na absurdnosť niektorých opatrení. A hoci niektoré z nich už zmizli z nášho života, objavili sa zrejme nové. Matematik Richard Kollár si opäť nebral servítku pred ústa a opísal svoju čerstvú skúsenosť.

„Asi najväčším problémom pandemických opatrení na Slovensku je ich častá absurdnosť. Určite si mnohí spomenú, že boli obdobia, keď bolo so psom viac slobody ako s dieťaťom, keď sme chránili rúškami srnky v lese, či keď sa nedalo ísť v noci osamote stanovať do lesa,“ spomína odborník a dodáva, že našťastie mnoho takýchto nedostatkov bolo odstránených. „Pár ich však zostalo a niektoré sú dokonca dosť nebezpečné,“ upozornil a pridal svoju nedávnu skúsenosť, keď sa rozhodol vyviezť lanovkou na Chopok.

Vo vlakovom kupé môže spolu cestovať aj 6 ľudí, do lanovky môže nastúpiť iba jeden, prípadne členovia domácnosti. – Foto: tasr

„Skutočnou kuriozitou Slovenska sú špeciálne úpravy pre lanové dráhy. Vlaky, autobusy, lietadlá, električky, trolejbusy, lode, všetko jedno. Ale keď sa objaví lanovka – to je špeciálne. Nie, nemá to nič s lanom a jeho špeciálnym vzťahom k pandémii. Pôvod tejto špeciality je vo špeciálnom vzťahu predsedu parlamentu, ktorý je predsedom strany zodpovedajúcej za ministerstvo dopravy a spojov, k lanovým dráham,“ rypol si matematik do Borisa Kollára. Podľa odborníka nie je dôvod obmedzovať lanovky viac ako napríklad vlaky. „Kým v jednom vlakovom kupé môže cestovať 6 alebo 8 ľudí, do jednej kabínky lanovky podobných rozmerov, ktorá je inak veľmi dobre vetraná, môže nastúpiť len jedna osoba, alebo osoby z jej spoločnej domácnosti. A to lanovka cestuje max. 10-15 minút, kým vlak z Bratislavy do Košíc niekedy aj 8 hodín. Áno, nedáva to žiaden zmysel,“ tvrdí Richard Kollár.

Do mobilu možno stiahnuť aj Green Pass niekoho iného. Aj takto sa dajú obchádzať nariadenia. – Foto: tasr

Do pozornosti však dal aj to, ako ľahko sa dajú obchádzať opatrenia spojené s kontrolou tzv. Green Passov. Hoci napríklad na stanici lanovky ich kontrolovali poctivo. „Skutočne poctivo, zamestnanci sú dokonca sledovaní kamerou ako na STKáčke. Lenže zbytočne, keďže nemajú oprávnenie kontrolovať vašu totožnosť, t. j. občiansky preukaz, alebo čokoľvek iné, čo by dokázalo, že doklady sú vaše. A tak, ak ste nezaočkovaní, stačí si stiahnuť do telefónu doklady o očkovaní vášho jediného zaočkovaného kamaráta a môžete všade (alebo takmer všade) vystupovať ako zaočkovaní. Tak je to na Slovensku s Green Passmi,“ dodal matematik.

Čítajte viac:

Odborník pripomína, že prichádzame do obdobia, keď sa bude musieť každý chrániť sám. „Opatrenia to pri delte nezvládnu, asi ani keby sa striktne dodržiavali. Stretnutie s deltou čaká na každého. Udržujte sa preto fit a ak ste neprekonali závažnejší priebeh COVIDu a nie ste plne zaočkovaní, tak vám prajem veľa šťastia, budete ho potrebovať,“ uzavrel.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odborník o opatreniach: Kedysi sme rúškami chránili aj srnky. Absurdné opatrenia to pri delte nezvládnu!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti