tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Foto: tasr

Ďalšie fiasko OĽANO? Zdravotníkov opäť nepotešili. Visolajský: Naše výpovede nezastavili!

Ministrom vlády z OĽANO a premiérovi z rovnakého hnutia sa opäť nepodarilo so zástupcami zdravotníkov dohodnúť – a to napriek tomu, že lekárski odborári už týždne bijú na poplach. Predovšetkým chcú vyššie mzdy, čo im však ani v utorok nedokázal písomne garantovať Heger, Matovič ani Lengvarský. Dá sa povedať, že hnutie OĽANO, ktorého zástupcovia vlády boli na dnešnom rokovaní so zdravotníckymi odborármi prítomní, zaznamenalo tak ďalšiu politickú prehru. Opakovane totiž nastala situácia, že nedokázali zdravotníkom jednoznačne potvrdiť, že ich platy stúpnu podľa požiadaviek odborárov.

Rokovania k zvyšovaniu platov zdravotníkov budú na Úrade vlády SR pokračovať v pondelok (15. 8.). Konkrétny návrh rastu platov lekárov a sestier ich zástupcovia na utorkovom stretnutí nedostali. Po jeho skončení to oznámil šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Potvrdil, že došlo k dohode na jednej z ôsmich požiadaviek lekárov. Na jeseň by sa tak malo zrušiť zdaňovanie vzdelávania lekárov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
  2. Zľava minister financií SR Igor Matovič, predseda vlády SR Eduard Heger (obidvaja OĽaNO).
  3. Zľava predseda vlády SR Eduard Heger a podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič.
  4. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
  5. Na snímke zdratovníčky pri presune pacienta v Nemocnici Poprad.

Visolajský ozrejmil, že spolu s premiérom Eduardom Hegerom, ministrom financií Igorom Matovičom (obaja OĽANO) aj ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO) prebrali všetky požiadavky lekárskych odborárov. „Prvý pozitívny výsledok je v tom, že sme sa na jednej dohodli. A to je zrušenie zdaňovania vzdelávania lekárov, ktoré je diskriminačné,“ povedal. Pri ostatných požiadavkách podľa jeho slov odborári žiadali písomnú zábezpeku, že budú plnené. „Na túto písomnú zábezpeku plnenia požiadaviek čakáme do najbližšieho stretnutia.“  

V súvislosti so zvyšovaním platov nedostali podľa Visolajského žiadne konkrétne čísla či návrhy. „Zatiaľ nám bolo povedané, že sa rysujú dve cesty na splnenie tejto požiadavky, ale ministerstvo financií, zdravotníctva aj premiér si vypýtali čas na analýzu,“ priblížil Visolajský. Podľa jeho slov má ísť o dva varianty v istých finančných objemoch. „Konkrétnosti nevieme, to nám bude tiež predstavené na najbližšom stretnutí,“ doplnil.

Podávanie výpovedí členovia vlády nezastavili

Šéf LOZ potvrdil, že odborári sa ďalšieho rokovania zúčastnia, lekári sú však podľa jeho slov aj naďalej pripravení podať výpovede. „Naše výpovede zastaví len to, keď vláda začne zlepšovať veci v zdravotníctve,“ doplnil.

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek rokovalo na Úrade vlády SR o niečo dlhšie, pretože problematika sestier je podľa jeho predsedníčky Moniky Kaveckej najvypuklejšia. „Môžem s plným vedomím a svedomím odprezentovať, že táto problematika sa rieši. A rieši sa tak, aby mzdové ohodnotenia boli motivujúce a aby sme zabezpečili dostatok personálu.“ Bližšie podrobnosti uviesť nechcela. „Čo nie je dohodnuté, nie je platné, ale dúfam, že v blízkej budúcnosti to bude potvrdené,“ skonštatovala.

Hovorkyňa Hegera: Diskusia bola konštruktívna

Rokovania so sestrami majú podľa Kaveckej pokračovať intenzívnejšie než s lekármi. „Čiže nie len v pondelok, ale my sa tu budeme stretávať viac,“ priblížila s tým, že vzhľadom na rozsah problematiky na spoločných rokovaniach nedostávajú potrebný priestor. Myslí si, že dohoda by nemala padnúť neskôr než pri lekároch.

„Priebeh rokovaní nebudeme komentovať, dôležité sú pre nás až výsledky,“ vyhlásila po stretnutí hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková. Potvrdila, že diskusia bola konštruktívna a ďalšie stretnutie sa uskutoční na budúci týždeň.

Visolajský ešte v pondelok zverejnil status, v ktorom informoval o platoch zdravotníkov v susednom Maďarsku. Pripájame príspevok šéfa lekárskych odborov.

Zdroj: fb/peter.visolajsky

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ďalšie fiasko OĽANO? Zdravotníkov opäť nepotešili. Visolajský: Naše výpovede nezastavili!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku