eReport.sk
Na snímke nový komisár pre deti Jozef Mikloško.
Na snímke nový komisár pre deti Jozef Mikloško. Foto: tasr

Nový detský ombudsman: Páry rovnakého pohlavia nevytvoria deťom vhodné prostredie pre zdravý vývin

Slovensko má nového komisára pre deti, ktorý nahradil doterajšiu ombudsmanku Vieru Tomanovú. Bude sa aj nad ním vznášať vlna kritiky, alebo sa konečne na túto funkciu našla tá pravá osoba?

Novým komisárom pre deti je Jozef Mikloško, ktorý založil organizáciu Úsmev ako dar venujúcu sa ohrozeným rodinám. Jeho zvolenie ale neprebiehalo hladko, pretože do funkcie sa dostal po prvej neúspešnej voľbe až na druhý pokus. Za jeho osobu boli všetci poslanci z OĽANO, väčšina zo Sme rodina, ale podporili ho aj poslanci Hlasu, Smeru či odídenci od kotlebovcov Štefan Kuffa a Tomáš Taraba. Celkovo ho teda podporilo 79 poslancov.

Dôležitá je podpora rodiny a zdravého raného detstva

Na komisára pre deti sa môžu obrátiť deti a inštitúcie, ktoré majú podozrenie, že dochádza k porušovaniu ich práv. Jozef Mikloško, ktorý poskytol rozhovor pre tvnoviny.sk hovorí, že jednou z jeho priorít je aj podpora duševného zdravia detí. Podľa neho je treba podporovať rodiny, ktoré sú základom zdravých vzťahov detí. Ako priznal, chce aj spustiť veľký prieskum medzi deťmi a pýtať sa, čo ich trápi a čo sú ich skutočné problémy. „To, že ma zvolila nadpolovičná väčšina poslancov je zrejme tým, že poznajú moju mnohoročnú činnosť v problematike ohrozených detí a vedia, že mám praktické skúsenosti, ktoré teraz chcem zužitkovať pri hájení záujmov všetkých detí,“ priznáva Mikloško, ktorý chce vraj prioritne pracovať na návrhu systémových riešení.

Rané detstvo ako základ zdravého fungovania je kľúčovo previazané so vzťahmi k blízkym osobám, so vzťahmi v rodine, vzťahom dieťaťa s mamou a otcom.

Mikloško chce tiež získať podporu na jeho kroky, ktoré prispejú ku konsenzu a ochote spojiť sa v témach ovplyvňujúcich život detí a rodín na Slovensku, ale zároveň zjednotiť sa v záujme dieťaťa. Ako lekár sa Mikloško dlhodobo venuje teórii vzťahov, špecializuje sa na rané detstvo, teda obdobie, kedy sa formuje osobnosť a vzniká základňa pre neskoršiu schopnosť človeka zdravo fungovať vo vzťahoch. „Rané detstvo ako základ zdravého fungovania je kľúčovo previazané so vzťahmi k blízkym osobám, so vzťahmi v rodine, vzťahom dieťaťa s mamou a otcom. V ranom detstve sa vytvárajú základy pre schopnosť človeka fungovať vo vzťahoch. Podpora rodiny, zdravého raného detstva je najlepšia prevencia, akú môžeme robiť,“ vysvetľuje nový detský ombudsman.

Dôležití partneri sú nielen rodičia, ale aj učitelia

„Je potrebné počúvať deti, poznať ich názory. Veľa o deťoch hovoríme a odvolávame sa na to, čo deti podľa nás potrebujú, málokedy sa ich na to aj reálne pýtame. V deklarácii práv dieťaťa je zakotvené právo vyjadriť svoj názor a zabezpečiť, že názor dieťaťa bude rešpektovaný,“ prízvukuje Jozef Mikloško, podľa ktorého sa v našej kultúre musíme učiť počúvať názor detí a rešpektovať ho. „Chcem urobiť medzi deťmi prieskum a pýtať sa, čo ich trápi, aké sú ich skutočné problémy, obavy, neistoty, čo im robí radosť, čo je pre nich dôležité, čo si oni myslia o tom, ako zlepšiť deťom na Slovensku zdravý vývin, podporiť ich duševné zdravie,“ vysvetľuje nový komisár pre deti, ktorý, ako priznáva, sa im chce venovať v širšom spektre.

Toto storočie môžeme nazvať storočie osamelých detí. Nikdy nebolo toľko detí, ktoré síce majú svojich rodičov, ale tí sa nevedia o nich adekvátne postarať a ich deti sa cítia osamelo.

„Chcem nielen poskytovať odbornú pomoc deťom s depresiou a psychickými problémami, ale venovať širšiu pozornosť i rodinám, v ktorých deti vyrastajú. Dôležití partneri sú preto najmä rodičia, ale aj učitelia a vychovávatelia. Toto storočie môžeme nazvať storočie osamelých detí. Nikdy nebolo toľko detí, ktoré síce majú svojich rodičov, ale tí sa nevedia o nich adekvátne postarať a ich deti sa cítia osamelo. Alebo ich dokonca opustia. Je to veľká výzva,“ netají Mikloško, podľa ktorého sme na tom v tomto smere stále lepšie ako niektoré iné európske krajiny. „Ako komisár chcem venovať pozornosť aj deťom, ktoré sú ohrozené chudobou. Táto téma bola vždy aktuálna, ale teraz je ešte naliehavejšia pre ekonomické problémy, ktoré prichádzajú,“ konštatuje nový detský ombudsman.

Páry rovnakého pohlavia nevytvoria deťom vhodné výchovné prostredie pre zdravý vývin identity a ďalších kľúčových potrieb.

Nie je dôvod diskriminovať akékoľvek dieťa

Na Slovensku končí stále veľa detí v detských domovoch. A to z rozličných dôvodov. Aj u nás sa pomaly začína otvárať téma adopcie detí pármi rovnakého pohlavia, hoci názor väčšiny Slovákov je odsudzujúci. „Moje presvedčenie je, že páry rovnakého pohlavia nevytvoria deťom vhodné výchovné prostredie pre zdravý vývin identity a ďalších kľúčových potrieb. Je to môj názor na základe rokmi nadobudnutého poznania a praktických skúseností,“ priznáva Mikloško, ktorého názor sa vraj zhoduje s názorom odborníkov, ktorí deklarujú, že výchova dieťaťa homosexuálnym párom nie je vhodné prostredie pre zdravý vývin jeho identity. „Nie je to však pre mňa kľúčová téma, na ktorú je potrebné centrovať pozornosť, týka sa veľmi obmedzeného počtu hypotetických záujemcov,“ vysvetľuje na margo tejto veci.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zuzana Čaputová
  2. Prezidentka Zuzana Čaputov
  3. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO).

Čo by teda robil ochranca detských práv ak by sa mu ozvalo LGBTI dieťa, že potrebuje pomoc? „Mám v tejto skupine ľudí aj mnohoročných priateľov. Moja práca vychádza zo zásady rovnocennosti, niet nijaký dôvod k diskriminácii akejkoľvek skupiny detí, preto by som sa mu určite snažil pomôcť,“ dodáva. A čo ak by sa mu ozvalo transrodové dieťa, ktoré si chce zmeniť pohlavie? „Otázka znie, na aké porušenie svojich práv by dieťa upozornilo, na aké potreby hľadá svojim podnetom odpoveď, tomu by zodpovedala daná intervencia. Každopádne je vždy namieste zaangažovať do hľadania najvhodnejšieho riešenia pre dieťa osoby, ktoré sú mu blízke, ktorým dôveruje, spoločne hľadať odpovede na otázky, ktoré dieťa trápia,“ vysvetlil Jozef Mikloško, ktorý ako nový komisár pre deti chce stáť vždy na ich strane.

Zdroj: tvnoviny.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nový detský ombudsman: Páry rovnakého pohlavia nevytvoria deťom vhodné prostredie pre zdravý vývin

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti