eReport.sk
Zľava Peter Kmec (Hlas-SD), Juraj Krúpa (SaS), Tomáš Valášek (PS) a moderátor Richard Dírer.
Zľava Peter Kmec (Hlas-SD), Juraj Krúpa (SaS), Tomáš Valášek (PS) a moderátor Richard Dírer. Reprofoto: ta3.com

Krúpa a Valášek sa zhodli. Aj s poslancom Hlasu: Zastaviť pomoc Ukrajine by neznamenalo mier!


Rok ruskej vojny na Ukrajine. Tak nazvala spravodajská televízia tému nedeľnej debaty politikov vo svojom štúdiu. Napriek tomu, že účastníkom diskusie bol aj poslanec Petra Pellegriniho, ten názorovo doslova s splynul so saskárom aj progresívcom. Jednoducho, aj keď zloženie politikov bolo na prvý pohľad rôznorodé, čo sa politického trička týka, nikto nikomu prakticky neoponoval. Debate tak chýbal akýkoľvek významnejší konfrontačný prvok, ktorý by ju dozaista skvalitnil.

Zastavenie podpory a pomoci Ukrajine by neznamenalo mier. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike sa na tom zhodli poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (SaS) s nezaradenými poslancami Tomášom Valáškom z Progresívneho Slovenska a Petrom Kmecom z mimoparlamentného Hlasu-SD. Za podstatné považujú obnovu celistvosti Ukrajiny. Rovnako podčiarkli závažnosť hybridnej vojny a šírenia dezinformácií.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas prejavu na otvorení 59. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v Mníchove 17. februára 2023.
  2. Bude si Ukrajina vyberať slovenskú vládu?
  3. Na archívnej snímke Anatolyij Antonov.
  4. Josef Síkela.

„Zastavenie pomoci by znamenalo kapituláciu Kyjeva voči Rusku,“ vyhlásil Kmec. Poznamenal, že Slovensko napĺňa žiadosti Ukrajiny o pomoc v súlade s Chartou OSN. Nevidí v tom rozpor s medzinárodným právom. Podotkol, že podmienkou Hlasu-SD pri posielaní zbraní na Ukrajinu je najmä koordinácia so spojencami.

Pretrváva podľa neho obava z neadekvátnej reakcie Ruska. Poukázal aj na napätie medzi inými krajinami, napríklad na poľsko-bieloruskej hranici. Považuje za dôležité, aby bola obnovená územná celistvosť a samostatnosť Ukrajiny.

Valášek: Putin nemá záujem o mier

Valášek pri otázke stopnutia pomoci Ukrajine poukázal na riziko rozšírenia vojny na celú Ukrajinu. „Putin nemá záujem o mier,“ vyhlásil. Obdobne sa vyjadril aj Krúpa. Z aktuálneho diania je podľa neho jasne vidieť, kto má o mier záujem. Ukrajinu podľa neho treba podporovať humanitárne i vojensky do konca vojny a dokým nezvíťazí. Ak by platil naratív, že poslanie zbraní Ukrajine nás zatiahne do vojny s Ruskom, už dávno by boli viaceré krajiny aktívne vo vojne.

Krúpa by rád poznal finančné toky alternatívnych webov

Diskutujúci sa zhodli aj na hrozbe dezinformácií a hybridnej vojny. Krúpa vyhlásil, že Rusko tieto nástroje využíva na rozkladanie spoločnosti. Cieľ vidí v rozložení protivníka zvnútra, nevojenským spôsobom, oslabiť ho, aby nevzdoroval tak silno. Informačná vojna v kyberpriestore by si podľa neho vyžadovala aktívnejší prístup našich tajných služieb a kompetentných orgánov. Cestu vidí napríklad v lepšom sledovaní finančných tokov pri rôznych alternatívnych weboch či konšpirátoroch.

Kmec zdôraznil potrebu súdržnosti Západu

Valášek súhlasí, že chýba aj poctivejšia spravodajská práca. Riešenia vidí okrem iného vo vzdelanostnej reforme, v podpore kritického myslenia. Za devastujúce označil, ak argumenty ruskej propagandy šíri bývalý trojnásobný premiér. Najlepší nástroj na riešenie majú podľa Valáška v rukách voliči, ktorí rozhodnú o ich zastúpení v parlamente.

Šírenie dezinformácií a propagandy označil Kmec za veľmi účinný nástroj agresora. Náročnejšia už je podľa neho obrana voči takýmto postupom. Skonštatoval, že je náročné nájsť rovnováhu a jednotnú cestu pri kontrole finančných tokov. Nejako nastaviť to však podľa neho treba. Zdôraznil potrebu stability, jednoty a súdržnosti západného priestoru.

Bola by samovražda držať sa mimo konfliktu, tvrdí Kmec

Čo sa týka ďalšieho vývoja vojny na Ukrajine, Krúpa predpokladá, že Rusko sa poučí. A bude chcieť opätovne vyzbrojiť a zmodernizovať armádu. Rovnako aj nastaviť na inú taktiku boja. Zdôraznil potrebu pripravenosti zo strany Aliancie.

Kmec ráta s pokračujúcimi vyhláseniami Ruska o reakcii na podporu Ukrajiny zo strany Západu a ďalšie. „Z pohľadu Kremľa sme nepriateľ, bola by samovražda napĺňať požiadavky typu byť neutrálny a držať sa mimo konfliktu,“ podčiarkol. Predpokladá, že Rusko sa bude snažiť naplniť svoje geopolitické záujmy. A to tým, že bude chcieť urobiť z Ukrajiny nárazníkovú zónu.

Valášek dal za pravdu Orbánovi

Valášek si myslí, že Rusko by bolo v ťažkej situácii, ak by napadlo niektorú krajinu NATO. Hovorí o vyčerpávaní síl Kremľa na území Ukrajiny i o posilnení na to, že Slovensko a ďalšie krajiny NATO posilnili svoju obranu.

Poslanec PS týmto vyjadrením vlastne dal za pravdu maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Ten výročnom prejave vyhlásil v sobotu (18. 2.), že že je zrejmé, že ruská armáda nie je v stave, aby mohla napadnúť NATO. „Netreba sa báť, že Rusko ohrozí bezpečnosť Maďarska,“ podčiarkol Orbán.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krúpa a Valášek sa zhodli. Aj s poslancom Hlasu: Zastaviť pomoc Ukrajine by neznamenalo mier!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: