eReport.sk
Objektivita mainstreamu je do neba volajúca
Poslanec NR SR Tomáš Valášek (nezaradený). Foto: tasr

Progresívci zúria! Parlament odmietol návrh Valáška: Za bolo iba osem poslancov!


Progresívci zúria. Státisíce ľudí na Slovensku nedisponujú dôstojným bývaním, ďalšie desaťtisíce sa ocitajú v situácii bezdomovectva. Príspevok na bývanie je efektívnym nástrojom prevencie straty bývania, ktorú štát ignoruje, vyhlásila podpredsedníčka a kancelárka mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko Lucia Plaváková.

Progresívci zúria

Reagovala tak na odmietnutie návrhu zákona o príspevku na úhradu nákladov na bývanie, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložil nezaradený poslanec a podpredseda PS Tomáš Valášek. Parlament návrh v utorok (14.2.) neposunul do druhého čítania. Za návrh hlasovalo osem poslancov, 112 zákonodarcov sa pri hlasovaní zdržalo.

Parlament odmietol návrh Valášeka

„Bývanie je ľudské právo, zakotvené v medzinárodných ľudskoprávnych dokumentoch, ktorými je Slovenská republika viazaná. Medzi jeho najčastejšie porušenia u nás patrí práve ľahostajnosť štátu v prevencii bezdomovectva, a tiež neriešenie bytovej núdze ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením,“ upozornila Plaváková.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Celé medzinárodné spoločenstvo musí spraviť všetko pre to, aby sa mier vrátil do Európy, aby bolo rešpektované medzinárodné právo a vojnoví zločinci boli odsúdení a spravodlivo potrestaní.
  2. Ekonóm, prognostik a vedec Peter Staněk.
  3. Fico s dobrými správami
  4. Bláznivý Apríl?
  5. Hranice bez hraníc..
  6. Karas ponúkol alternatívy za nový trestný čin pre nedostatok zdravotníkov

Jedným z nástrojov zabezpečenia dostupného bývania je efektívny príspevok na bývanie, poukázal expert na sociálne politiky PS Tomáš Hellebrandt. Ten súčasný podľa neho svoju úlohu nespĺňa a aktuálne ho poberá len okolo 25.000 domácností.

„Podstatou nášho návrhu je zavedenie novej samostatnej štátnej sociálnej dávky, ktorá nie je viazaná na hmotnú núdzu. Práve takto koncipovaný príspevok môže pomôcť s úhradou nákladov na bývanie až 490.000 ľuďom. Z nich až 265.000 žije pod hranicou rizika chudoby, čo je takmer polovica všetkých ľudí žijúcich pod hranicou rizika chudoby,“ vyčíslil. Ide podľa neho o adresnú pomoc, ktorá zohľadňuje príjem domácností a náklady na bývanie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Progresívci zúria! Parlament odmietol návrh Valáška: Za bolo iba osem poslancov!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: