eReport.sk
Na snímke zľava bývalý americký prezident Bill Clinton, bývalá prvá dáma USA Hillary Clintonová, bývalý americký prezident Barack Obama, bývalá prvá dáma USA Michelle Obamová, americký prezident Joe Biden, prvá dáma USA Jill Bidenová, bývalý starosta mesta New York Michael Bloomberg, jeho partnerka Diana Taylorová, predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová a líder demokratov v Senáte Chuck Schumer počúvajú národnú hymnu počas spomienkového ceremoniálu na mieste Národného pamätníka a múzea 11. septembra 2001 pri príležitosti dvadsiateho výročia teroristických útokov na USA, 11. septembra 2021 vo Washingtone.
Súčasní prezident USA aj tí bývalí počas spomienkového ceremoniálu. Foto: tasr/ap

New York si prvou minútou ticha pripomenul obete útokov z 11. septembra

Zvon vyzváňal v sobotu vo Svetovom obchodnom centre (WTC) v New Yorku a signalizoval začiatok spomienkového obradu pri príležitosti 20. výročia teroristických útokov na USA z 11. septembra 2001. Útoky si vyžiadali takmer 3000 obetí na životoch. Informovali o tom tlačové agentúry AP a AFP.

Ľudia zhromaždení pri pamätníku v Manhattene v New Yorku si uctili pamiatku obetí prvou minútou ticha o 8:46 h (14.46 h SELČ). Práve v tom čase pred 20 rokmi prvé z unesených dopravných lietadiel narazilo do severnej veže mrakodrapov Svetového obchodného centra (World Trade Center – WTC) – známych ako Dvojičky. Celkovo bude v sobotu v USA šesť chvíľ ticha, pripomína AFP.

Prišiel Barack Obama aj Bill Clinton

Na spomienkovej slávnosti sa zúčastnil aj americký prezident Joe Biden a bývalí prezidenti Barack Obama (2009-16) a Bill Clinton (1993-2001). Biden má neskôr navštíviť a aj lokalitu pri obci Shanksville v štáte Pensylvánia, kde sa zrútilo štvrté unesené lietadlo, ktorého pasažieri sa pokúsili premôcť teroristov. Životy a hrdinstvo obetí si pri Shanksville uctí aj viceprezidentka USA Kamala Harrisová.

Rodinní príslušníci obetí počas slávnosti čítali mená všetkých ľudí, ktorí pri útokoch z roku 2001 prišli o život. Druhou minútou ticha si prítomní pripomenuli náraz druhého lietadla do južnej veže. Spevák Bruce Springsteen zahral pieseň I’ll See You In My Dreams (Uvidím ťa vo svojich snoch).

Zahynulo takmer 3000 ľudí z 93 krajín

Islamisti z teroristickej siete al-Káida zaútočili 11. septembra 2001 v štyroch dopravných lietadlách na ciele v USA. Dve lietadlá vrazili do budov Svetového obchodného centra v New Yorku, tretie narazilo do budovy Pentagónu pri Washingtone a štvrté sa zrútilo v štáte Pensylvánia. Pri teroristických útokoch zahynulo takmer 3000 ľudí z 93 krajín, pričom zranenia utrpelo ďalších približne 6000 ľudí.

Na mieste dvoch zrútených budov Svetového obchodného centra v New Yorku, ktoré dostalo názov Ground Zero (epicentrum), sa každoročne stretávajú pozostalí po obetiach teroristických útokov, ako aj tí, ktorí útoky prežili. Na obete spomínajú zvonením zvonov, minútou ticha a čítaním ich mien. Minulý rok sa slávnosť konala len v obmedzenom rozsahu z dôvodu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2.

11. september 2001 si pripomenuli aj slovenskí politici:

  1. Na archívnej snímke z 11. septembra 2001 dym stúpa pred Sochou slobody z miesta pádu Svetového obchodného centra v New Yorku (WTC).
  2. Kamala Harrisová a jej manžel Douglas Emhpoff
  3. Lekári otvorili pandorinu skrinku
  4. Prezidentka SR Zuzana Čaputová

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

New York si prvou minútou ticha pripomenul obete útokov z 11. septembra