eReport.sk
Americký prezident Joe Biden. Foto: tasr

Biden: Aká je stratégia? Podniknúť inváziu na každé miesto, kde je al-Káida? To hádam nie!

Americký prezident Joe Biden, ktorý počas návštevy miesta havárie štvrtého uneseného lietadla pri obci Shanksville v štáte Pensylvánia, neplánovane verejne prehovoril, opäť obhajoval kritizovaný ústup z Afganistanu s tým, že USA nemôžu „podniknúť inváziu“ do každej krajiny, kde je prítomná teroristická organizácia al-Káida. Informovala o tom agentúra AFP.

Biden nemal v pláne verejné vystúpenia, ale zareagoval na novinársku otázku týkajúcu sa chaotického ústupu z Afganistanu a následného poklesu popularity v prieskumoch verejnej mienky.

Biden zdôraznil, že americké sily splnili svoju misiu

„Mohla by sa al-Káida (do Afganistanu) vrátiť? Áno. Ale viete, že sa už stihli vrátiť aj iné miesta?“ spýtal sa novinárov v blízkosti hasičskej stanice v Shanksville. „Aká je stratégia? Podniknúť inváziu na každé miesto, kde je al-Káida a nechať tam vojakov? To hádam nie!“ uviedol Biden, s tým, že vždy bol omyl myslieť si, že Afganistan by sa mohlo podariť zmysluplne zjednotiť.

Biden zdôraznil, že americké sily splnili svoju misiu, keď vypátrali a zastrelili vodcu al-Káidy Usámu bin Ládina, ktorý sa v tom čase skrýval v Pakistane.

Pripomenuli si pád Dvojičiek, je to už 20 rokov

Spojené štáty si v sobotu pripomenuli 20. výročie od teroristických útokov z 11. septembra 2001, pri ktorých prišlo o život takmer 3000 ľudí. Islamskí militanti z teroristickej siete al-Káida uniesli v USA štyri dopravné lietadlá. Zaútočili nimi na dva mrakodrapy Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku a na Pentagón. Štvrté lietadlo, ktoré sa do cieľa nedostalo, pretože únoscov premohli cestujúci, sa zrútilo do poľa pri obci Shanksville.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke z 11. septembra 2001 dym stúpa pred Sochou slobody z miesta pádu Svetového obchodného centra v New Yorku (WTC).
  2. Kamala Harrisová a jej manžel Douglas Emhpoff
  3. Na snímke zľava bývalý americký prezident Bill Clinton, bývalá prvá dáma USA Hillary Clintonová, bývalý americký prezident Barack Obama, bývalá prvá dáma USA Michelle Obamová, americký prezident Joe Biden, prvá dáma USA Jill Bidenová, bývalý starosta mesta New York Michael Bloomberg, jeho partnerka Diana Taylorová, predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová a líder demokratov v Senáte Chuck Schumer počúvajú národnú hymnu počas spomienkového ceremoniálu na mieste Národného pamätníka a múzea 11. septembra 2001 pri príležitosti dvadsiateho výročia teroristických útokov na USA, 11. septembra 2021 vo Washingtone.
  4. Putin odpovedá na otázky obèanov
  5. Protéza nohy je odložená na parapete okna počas piatkových modlitieb v mešite v Kábule

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden: Aká je stratégia? Podniknúť inváziu na každé miesto, kde je al-Káida? To hádam nie!

Najnovšie