eReport.sk
Kamala Harrisová a jej manžel Douglas Emhpoff
Kamala Harrisová a jej manžel Douglas Emhpoff. Foto: tasr/ap

Harrisová: Obete letu 93 stelesňujú hrdinstvo, jednotu a silu Američanov

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v sobotu v prejave v obci Shanksville poukázala, tak ako exprezident George W. Bush pred ňou, na názorovú rozdelenosť Ameriky. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Spomienkový obrad pri Národnom pamätníku v Shanksville v štáte Pensylvánia sa konal pri príležitosti 20. výročia teroristických útokov z 11. septembra 2001 na USA, keď bol šéfom Bieleho domu Bush. Pri spomínanej obci sa do poľa zrútilo štvrté dopravné lietadlo unesené teroristami z extrémistickej organizácie al-Káida, ktorých premohli cestujúci na palube stroja.

„Po dnešku dúfam a modlím sa…“

Harrisová mimoriadne ocenila, ako sa pasažieri letu 93 „v priebehu minút a za tých najzúfalejších okolností spojili a konali ako jeden človek“, keď sa pokúsili prevziať kontrolu nad lietadlom.

„Po dnešku dúfam a modlím sa…, aby sme si uctili ich jednotu tým, že posilníme naše vzájomné putá,“ povedala. A vyjadrila obdiv nad ich hrdinstvom a odvahou.

„Jednota v Amerike je možná a nevyhnutná“

„Na 20. výročie, v tento slávnostný deň spomínania sa musíme pýtať sami seba, áno, musíme sa obzrieť späť – v záujme našich detí, v záujme ich detí. A z toho istého dôvodu sa musíme pozerať do budúcnosti. Pretože som presvedčená, že práve za to bojovalo 40 pasažierov a členov posádky – za ich a našu budúcnosť,“ uviedla Harrisová, ktorú citovala televízia CNN.

Podľa nej je jednota v Amerike možná a nevyhnutná. Lietadlo Boeing 757, let 93 americkej spoločnosti United Airlines, viezlo 40 ľudí a štyroch únoscov z mesta Newark do San Francisca. Cestujúci zápasili z únoscami a snažili sa im zabrániť, aby s lietadlom narazili do zamýšľaného cieľa, údajne ním mal byť Kapitol, teda budova Kongresu vo Washingtone.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke z 11. septembra 2001 dym stúpa pred Sochou slobody z miesta pádu Svetového obchodného centra v New Yorku (WTC).
  2. Lekári otvorili pandorinu skrinku
  3. Na snímke zľava bývalý americký prezident Bill Clinton, bývalá prvá dáma USA Hillary Clintonová, bývalý americký prezident Barack Obama, bývalá prvá dáma USA Michelle Obamová, americký prezident Joe Biden, prvá dáma USA Jill Bidenová, bývalý starosta mesta New York Michael Bloomberg, jeho partnerka Diana Taylorová, predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová a líder demokratov v Senáte Chuck Schumer počúvajú národnú hymnu počas spomienkového ceremoniálu na mieste Národného pamätníka a múzea 11. septembra 2001 pri príležitosti dvadsiateho výročia teroristických útokov na USA, 11. septembra 2021 vo Washingtone.
  4. Prezidentka SR Zuzana Čaputová


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Harrisová: Obete letu 93 stelesňujú hrdinstvo, jednotu a silu Američanov

Najnovšie