eReport.sk
Lekári otvorili pandorinu skrinku
Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO). Zdroj: tasr

Heger: So spomienkou 11. september sa ešte s väčšou obavou prizerám na situáciu v Afganistane

So spomienkou na brutálny čin spred dvoch desaťročí v USA sa ešte s väčšou obavou prizerám na situáciu v Afganistane, vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽANO) pri príležitosti 20. výročia teroristických útokov v Spojených štátoch. Považuje za potrebné Afganistan stabilizovať, aby sa opätovne nestal útočiskom terorizmu. Uviedol to na sociálnej sieti.

„Idealizmus? Áno. No napriek tomu si práve z úcty k tým, ktorí zbytočne prišli o život pri teroristických útokoch, vojnách či v bojoch za slobodu, dovolím ostať idealistom,

napísal predseda vlády Eduard Heger.

„Myslím dnes na všetkých, ktorí prišli o svoj život, na všetkých, ktorí prišli o blízkych, a na všetkých hrdinov, ktorí okamžite prejavili odvahu, solidaritu a nebojácne na mieste činu zasiahli,“ napísal predseda vlády.

„Nezabudnime ani na zápas cestujúcich s teroristami“

Spoločným cieľom by mal byť podľa Hegera svet, v ktorom sa každý bude cítiť slobodný a dostane šancu prežiť kvalitný život. „Idealizmus? Áno. No napriek tomu si práve z úcty k tým, ktorí zbytočne prišli o život pri teroristických útokoch, vojnách či v bojoch za slobodu, dovolím ostať idealistom,“ poznamenal.

Premiér pripomenul, že náraz dvoch lietadiel do veží Svetového obchodného centra si vyžiadal takmer 3000 mŕtvych a približne dvojnásobok zranených. „Tým sa tragédie neskončili – ľudia napokon zomierali aj v Pentagóne a nezabudnime ani na statočný zápas cestujúcich s teroristami počas letu 93, ktorý sa skončil v pensylvánskom poli,“ doplnil.

Zdroj: fb/premier.sr

Pád Dvojičiek v New Yorku bol udalosťou, ktorá zmenila vnímanie a potrebu posilnenia mechanizmov na obranu štátov, a to na pozadí kolektívnej obrany. Pri príležitosti 20. výročia teroristických útokov v Spojených štátoch to vyhlásil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) na sociálnej sieti.

Naď: Princípy demokracie musíme chrániť aj dnes

Jedenásty september roku 2001 je podľa Naďa dňom, keď sa do životov ľudí zapísal pojem terorizmus viac ako predtým. Zároveň je dňom, keď sa hranice solidarity a spolupatričnosti posunuli v každom na vyššiu priečku hodnôt. „Spolu so smútkom z medzinárodnej tragédie však nastalo obrovské odhodlanie ešte viac brániť princípy demokracie, ktoré musíme chrániť aj dnes,“ skonštatoval šéf obrany. Dodal, že je povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sa zrak celého sveta neuprel na takúto tragédiu.

Zdroj: fb/jaronadpublic

V sobotu si USA pripomínajú 20. výročie teroristických útokov z 11. septembra 2001. Pätnásť mužov unieslo dopravné lietadlá komerčných leteckých spoločností a narazilo nimi do mrakodrapov Svetového obchodného centra (WTC), prezývaných Dvojičky, v New Yorku, do Pentagónu a jedno skončilo v poli v štáte Pensylvánia. Títo muži boli Saudskoarabi, rovnako ako vodca al-Káidy Usáma bin Ládin. Jeho teroristická sieť zorganizovala tento útok na USA na svojej základni v Afganistane.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kamala Harrisová a jej manžel Douglas Emhpoff
  2. Eduard Heger (OĽaNO)
  3. Na snímke zľava bývalý americký prezident Bill Clinton, bývalá prvá dáma USA Hillary Clintonová, bývalý americký prezident Barack Obama, bývalá prvá dáma USA Michelle Obamová, americký prezident Joe Biden, prvá dáma USA Jill Bidenová, bývalý starosta mesta New York Michael Bloomberg, jeho partnerka Diana Taylorová, predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová a líder demokratov v Senáte Chuck Schumer počúvajú národnú hymnu počas spomienkového ceremoniálu na mieste Národného pamätníka a múzea 11. septembra 2001 pri príležitosti dvadsiateho výročia teroristických útokov na USA, 11. septembra 2021 vo Washingtone.
  4. Prezidentka SR Zuzana Čaputová
  5. Eduard Heger
  6. Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia za účasti predsedu vlády SR Eduarda Hegera (na snímke)

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger: So spomienkou 11. september sa ešte s väčšou obavou prizerám na situáciu v Afganistane