Britské podniky zažívajú najhorší mesiac od januára 2021, keď čelili karanténam v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. Dôvodom sú politické otrasy v krajine v kombinácii s obavami z inflácie a rastúcich úrokových sadzieb. Ukázali to v pondelok výsledky prieskumu S&P Global.
Mohlo by vás zaujímať:
Podľa rýchleho odhadu sa kombinovaný index nákupných manažérov PMI z britského súkromného sektora v októbri znížil, už tretí mesiac v rade, a to na 21-mesačné minimum 47,2 bodu zo septembrových 49,1 bodu. Ekonómovia pritom očakávali, že index klesne na 48,1 bodu.
Ekonomická aktivita firiem klesá brutálnym tempom
Hodnota indexu menšia ako 50 bodov znamená pokles aktivity v danom odvetví, čo naznačuje, že britská ekonomika by mohla byť na ceste k potenciálne hlbokej recesii. Prieskum zároveň odhalil, že aj PMI dominantného sektora služieb sa prepadol pod hranicu 50 bodov, prvý raz za 20 mesiacov, a to na 47,5 z 50 bodov v septembri.
Politická a ekonomická neistota znížila celkovú aktivitu britských firiem tempom, ktoré nebolo zaznamenané od globálnej finančnej krízy v roku 2009, s výnimkou obdobia pandémie ochorenia COVID-19, skonštatoval Chris Williamson, hlavný ekonóm S&P Global Market Intelligence.
Výroba už dokonca prepúšťa
Podnikateľská dôvera klesla tiež na úrovne, ktoré sa v 25-ročnej histórii prieskumu objavujú len zriedkavo. To ukazuje, aký vplyv na firmy má chaotické obdobie po tom, čo vláda odchádzajúcej premiérky Liz Trussovej koncom septembra oznámila zníženie daní, ktoré chcela financovať z nových pôžičiek, čo spustilo prudký výpredaj dlhopisov.
Demonštranti stoja pred parlamentom po odstúpení britskej premiérky Liz Trussovej v Londýne 20. októbra 2022. – Foto: tasr/ap
Trussová povedala, že odstúpi, keď sa koncom tohto týždňa vyberie jej nástupca. Williamson predpovedá, že investície a zamestnanosť v Británii budú v nadchádzajúcich mesiacoch „trpieť“, pretože spoločnosti sa prispôsobujú čoraz náročnejšiemu prostrediu. „Nábor zamestnancov sa už výrazne spomaľuje, pričom výroba dokonca prepúšťa,“ vyhlásil.
Bank of England bude zrejme ďalej zvyšovať úroky
Hoci cenové tlaky zoslabli, pokles hodnoty libry a vysoké náklady na energie prispeli k ďalšiemu nárastu vstupných nákladov. Centrálna banka Bank of England tak pravdepodobne bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb.
Kolaps politickej stability, napätie na finančných trhoch, prepad dôvery a vyššie náklady na pôžičky podporujú špekulácie o znepokojivo hlbokej recesii v Spojenom kráľovstve, poznamenal Williamson. Nový britský minister financií Jeremy Hunt by mal 31. októbra oznámiť strednodobý rozpočtový plán. Bude pravdepodobne zahŕňať škrty vo výdavkoch a možno aj zvýšenie daní, ktoré by mohli zhoršiť očakávanú recesiu.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Neschopnosť a amaterizmus Trussovej vážne poškodila Britániu: Firmy čelia nevídaným problémom!