eReport.sk
Heger sa pustil do SaS
Dočasne poverený premiér Eduard Heger. Zdroj: tasr/ap

EÚ plánuje dávať Ukrajine 1,5 miliardy eur mesačne! Čo na to premiér Heger?


Slovensko na rokovaniach šéfov vlád a štátov v Bruseli podporilo plány ďalšej pomoci EÚ pre Ukrajinu, ktorá je vystavená ruskej agresii a jej následkom. Podľa spravodajcu TASR to v piatok po skončení dvojdňového samitu EÚ v Bruseli uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO). Heger upozornil, že finančná pomoc pre Ukrajinu je aj bezpečnostným záujmom Slovenska, rovnako ako je to záujmom EÚ. Závery samitu z Bruselu sú z pohľadu debát o energetike podľa Hegera úspešné pre Slovensko.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke muž vyťahuje z peňaženky bankovku v hodnote 100 eur.
  2. Eduard Heger, premiér SR, predseda vlády, kritika opozície
  3. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.
  4. Alexander Lukašenko (uprostred) si prezerá rôzne typy zbraní počas návštevy bieloruského vojenského výcvikového priestoru Obuz-Lesnovskij v piatok 21. októbra 2022.
  5. Dosluhujúca britská premiérka Liz Trussová.
  6. Ficovi k vymenovaniu za premiéra blahoželá i Brusel
  7. Najhoršie je na tom Cherson
  8. Maďarský premiér Viktor Orbán
  9. Chýba Hegerovi štipka sebareflexie?
  10. Stáli ho funkciu!

„Hovorili sme jasne o ďalšej podpore – humanitárnej, finančnej a vojenskej,“ spresnil premiér. Podľa jeho slov diskusie lídrov boli zamerané na nutnosť pomáhať a zaistiť Ukrajine potrebnú finančnú stabilitu. „Jednak do konca tohto roka schváliť tri miliardy eur, a zároveň v najbližších týždňoch pripraviť plán pomoci na budúci rok, aby to celé zapadlo do mozaiky pomoci, kde prispejú aj Spojené štáty, Británia, Medzinárodný menový fond a Svetová banka,“ vysvetlil Heger.

„Na tomto sme sa zhodli“

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po samite uviedla, že EÚ plánuje dávať Ukrajine na budúci rok 1,5 miliardy eur mesačne. „Na tomto sme sa zhodli a to je smer, ktorým sa budeme v najbližších týždňoch uberať,“ dodal premiér.

Heger dnes reagoval aj na korekčné mechanizmy, ktorými by sa mali upravovať ceny plynu na spoločnom európskom trhu.

VIDEO Heger na summite EÚ o korekčnom mechanizme na úpravu cien plynu

Závery samitu z Bruselu sú z pohľadu debát o energetike úspešné pre Slovensko. Podľa spravodajcu TASR to v piatok uviedol premiér SR Eduard Heger (OĽANO) po skončení samitu EÚ.

Heger hovorí o lepších podmienkach pre Slovensko

Heger upozornil, že diskusie o energetickej kríze sa skončili viacerými úspešnými závermi z pohľadu Slovenska. Ocenil dohodu o spoločnom nákupe plynu, ktorá sa týka budúcej a tých ďalších zím. „Krajinám, ako je Slovensko, to prinesie lepšie podmienky, ako by sme si ich dokázali získať sami,“ opísal situáciu.

Za druhý dôležitý bod v tejto oblasti považuje politickú dohodu na cenových pásmach pre plyn počas tejto zimy, ktorá sa má v podobe korekčného mechanizmu proti výkyvom cien skonkretizovať na budúci týždeň na zasadnutí ministrov pre energetiku v spolupráci s Európskou komisiou.

Hovoril aj o nevyčerpaných eurofondoch

„Tieto cenové pásma majú priniesť väčšiu stabilitu cien, to znamená zabrániť výkyvom v cenách a zároveň postupne tlačiť cenu plynu dole,“ dodal. Za dôležitú časť považuje aj to, že po Európskej komisii aj Európska rada, čiže najvyšší politickí lídri krajín EÚ, vo štvrtok schválila použitie nevyčerpaných eurofondov. Tie majú pomôcť domácnostiam alebo firmám preklenúť negatívne dosahy súčasnej energetickej krízy. Zároveň vyjadril nádej, že túto možnosť odobrí aj Európsky parlament.

„Ak sa toto stane, tak Slovensko bude pripravené na najbližšiu vykurovaciu sezónu. Máme zabezpečené aj kontrakty na dodávky plynu a naplnené zásobníky,“ odkázal.  

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EÚ plánuje dávať Ukrajine 1,5 miliardy eur mesačne! Čo na to premiér Heger?

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: