eReport.sk
Biden sa nedožije?
Americký prezident Joe Biden odpovedá na otázky o ekonomike 12. decembra 2022 vo Washingtone. Foto: tasr/ap

Biden je v Kanade, oba štáty sa dohodli na zmenách pravidiel pre žiadateľov o azyl

Nelegálna migrácia. Spojené štáty a Kanada uzavreli dohodu, ktorá kanadským úradom umožní zamietnuť žiadateľom o azyl vstup na územie Kanady cez neoficiálne hraničné priechody. TASR správu prevzala z webových stránok staníc BBC a CNN.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Amerika má vraj len jeden záujem
  2. Zničí Leyenová Úniu?
  3. Rusko nie je problém
  4. Morawiecki poriadne prestrelil

Zmeny

Zmeny majú v piatok oznámiť kanadský premiér Justin Trudeau a americký prezident Joe Biden, ktorý je v Kanade na návšteve. Ide o súčasť úsilia obmedziť príchody migrantov cez Roxham Road, neoficiálny priechod medzi americkým štátom New York a kanadskou provinciou Quebec.

Bez Kongresu

Nová dohoda si nevyžaduje schválenie v americkom Kongrese a preto môže vstúpiť do platnosti čoskoro. Ide o dodatok k Dohode o bezpečnej tretej krajine, na základe ktorej musela Kanada prijímať osoby prichádzajúce aj cez neoficiálne priechody. Migranti to často využívali.

Jediný spôsob

Trudeau tvrdí, že jediný spôsob, ako zastaviť nezákonné príchody cez Roxham Road, je opätovne prerokovať dohodu, ktorá začala platiť v decembri 2004.

Úrady v štáte New York minulý mesiac oznámili, že poskytujú bezplatné autobusové lístky migrantom, ktorí cestujú k hraniciam s Kanadou.

Kanada tiež vytvorí nový utečenecký program pre 15.000 migrantov, ktorí utekajú pred prenasledovaním a násilím v Južnej a Strednej Amerike.

Nelegálna migrácia

Počet osôb prichádzajúcich do USA cez hranice z Kanady sa v poslednom období zvýšil. Spojené štáty nedávno začali letecky presúvať migrantov z Kanady do amerického štátu Texas.

Tam úrady rozhodujú o ich návrate do Mexika či krajiny pôvodu. Umožňuje to opatrenie zavedené počas pandémie koronavírusu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden je v Kanade, oba štáty sa dohodli na zmenách pravidiel pre žiadateľov o azyl

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti