eReport.sk
Amerika má vraj len jeden záujem
Americký minister zahraničných veci Antony Blinken. Zdroj: tasr/ap

Blinken: Diplomatická a iná pomoc Číny, ktorú poskytuje Rusku je v rozpore s našimi záujmami!

Amerika má vraj len jeden záujem. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu v Senáte USA uviedol, že Čína napriek posilňovaniu diplomatickej podpory Ruska dosiaľ neposkytla Moskve vojenskú pomoc do bojov na Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Rázny krok proti Putinovi
  2. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
  3. Spojili sa proti Číne?
  4. Chystá sa NATO na vojnu?

Amerika má vraj len jeden záujem

„Čína do dnešného dňa neprekročila túto hranicu,“ odpovedal Blinken v senátnom výbore na otázku, či Peking poskytuje Rusku vojenskú pomoc.

„Myslím si, že ich diplomatická, politická a do určitej miery materiálna podpora pre Rusko je určite v rozpore s naším záujmom ukončiť túto vojnu (na Ukrajine),“ poznamenal v súvislosti s Čínou.

Čína

Čínsky prezident Si Ťin-pching absolvoval tento týždeň trojdňovú návštevu Moskvy, počas ktorej presadzoval návrh Pekingu týkajúci sa mierového riešenia konfliktu na Ukrajine.

Washington však na návrh Číny reaguje skepticky a obáva sa, že Rusko by využilo pozastavenie bojov na preskupenie svojich síl na bojisku.

Podpora

Blinken v súvislosti so zatýkacím rozkazom na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny, ktorý minulý týždeň vydal Medzinárodný trestný súd (ICC), uviedol, že USA budú podporovať iné krajiny, aby Putina vydali, ak ich navštívi.

Reagoval na otázky republikánskeho senátora Lindseyho Grahama. Ktorý vyhlásil, že USA by mali šéfa Kremľa zatknúť, ak vstúpi na ich územie. Blinken však neočakáva, že by Putin pricestoval do Spojených štátov.

APEC

Rusko je síce súčasťou organizácie Ázijsko-tichomorská hospodárska spolupráca (APEC), ktorej summit sa v novembri uskutoční v San Franciscu. Avšak je veľmi nepravdepodobné, že by naň USA Putina pozvali.

Amerika

AFP približuje, že USA nie sú súčasťou ICC so sídlom v Haagu. Administratíva exprezidenta Donalda Trumpa zaviedla sankcie na vtedajšieho prokurátora ICC za vyšetrovanie amerických vojenských akcií v Afganistane.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blinken: Diplomatická a iná pomoc Číny, ktorú poskytuje Rusku je v rozpore s našimi záujmami!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti