eReport.sk
Morawiecki poriadne prestrelil
Čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: tasr/ap

Čína varuje USA pred dôsledkami ich konania v Juhočínskom mori: Vážení, už stačilo!

Provokácie nekončia. Americký torpédoborec sa v piatok už druhý deň po sebe plavil v blízkosti sporných Paracelských ostrovov v Juhočínskom mori. Čína preto varovala USA pred vážnymi dôsledkami, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Žurnalistika nie je zločin
  2. Zničí Leyenová Úniu?
  3. Tu sme v Únii!
  4. Uvedomujú si vôbec dôsledky?

Čína vo štvrtok uviedla, že jej námorníctvo odohnalo americký torpédoborec USS Milius, ktorý sa preplavil vo štvrtok okolo Paracelských ostrovov. USA to však popreli.

„Slobodná plavba“

V piatok sa americký torpédoborec opäť plavil v blízkosti súostrovia, na ktoré si robia nároky Čína, Taiwan a Vietnam. Spojené štáty tým v rámci operácie slobodná plavba“ spochybňujú požiadavky týchto troch krajín, ktoré chcú, aby si zahraničné lode pýtali ich povolenie alebo ich aspoň vopred upozornil na plavbu v okolí súostrovia.

„Nezákonné a rozsiahle územné nároky v Juhočínskom mori predstavujú vážnu hrozbu pre slobodu morí vrátane námornej plavby a preletov… Spojené štáty spochybňujú neprimerané nároky na morské územia všade vo svete bez ohľadu na totožnosť nárokovateľa,“ uviedol hovorca amerického námorníctva Luka Bakic.

Čínske ministerstvo obrany však USA pre toto konanie obvinilo z podkopávania mieru a stability v Juhočínskom mori. 

Provokácie nekončia

„Konanie americkej armády vážne narúša čínsku suverenitu a bezpečnosť a porušuje medzinárodné právo… Žiadame USA, aby okamžite prestali s takýmito provokáciami inak ponesú vážne následky nečakaných incidentov, ktoré tým spôsobia,“ uviedol čínsky rezort.

Čo tam robia?

Spojené štáty v Juhočínskom mori nemajú územné nároky, no americká armáda dlhodobo hliadkuje v jeho vodách. Vedú ním dôležité obchodné trasy a nachádzajú sa tam ložiská nerastných surovín.

Čína na prítomnosť americkej armády v Juhočínskom mori pravidelne reaguje s hnevom a Spojené štáty obviňuje zo zasahovania do záležitostí Ázie a čínskej suverenity.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína varuje USA pred dôsledkami ich konania v Juhočínskom mori: Vážení, už stačilo!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti