eReport.sk
Zničí Leyenová Úniu?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. Zdroj: tasr/ap

Brusel oznámil ďalšie vyzbrojovanie Ukrajiny a vyzval Putina na okamžité skončenie vojny!

 Zbrojenie však bude pokračovať. Lídri Európskej únie (EÚ) odsúdili vo štvrtok na zasadnutí Európskej rady v Bruseli ruskú agresiu a vyjadrili podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny. Vyzvali Moskvu na okamžité ukončenie bojov a akcií ohrozujúcich bezpečnosť a ochranu civilných jadrových zariadení na Ukrajine, informuje spravodajca TASR.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Žurnalistika nie je zločin
  2. Tu sme v Únii!
  3. Poľský premiér Mateusz Morawiecki
  4. Uvedomujú si vôbec dôsledky?

Sankcie a zodpovednosť

Zaviazali sa tiež zaistiť plnú zodpovednosť za vojnové zločiny spáchané na Ukrajine vrátane vytvorenie medzinárodného súdu a aj k snahám pokračovať v tlaku v podobe ďalších sankcií na Rusko a zastropovania cien ropy.

Prvý deň zasadnutia Európskej rady v Bruseli sa skončil vo štvrtok už krátko po 21. hodine – v čase, keď lídri EÚ inokedy len začínajú s pracovnou večerou a diskusiami o citlivých témach.

Zbrojenie však bude pokračovať

Do záverov summitu sa dostala aj zmienka o súhlase dodať Ukrajine jeden milión delostreleckých nábojov v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov; časť z toho pritom pôjde z existujúcich zásob členských krajín. S cieľom pokryť tieto dodávky a nové nákupy munície bude EÚ čerpať financie z Európskeho mierového nástroja (EPF), ktorý bol nedávno navýšený o dve miliardy eur.

Hegerov návrh

Slovensko na summite navrhlo navýšiť celkový finančný strop EPF o ďalších 3,5 miliárd eur do do roku 2027. Podľa týždenníka Politico snahu Slovenska podporilo len asi 20 krajín z 27-člennej Únie.

O globálnom rozsahu EPF slovenským novinárom na summite hovoril aj dočasne poverený premiér SR Eduard Heger.

Podľa Politico „globálnosť“ EPF znamená, že to malo vyhovovať krajinám ako Francúzsko či Taliansko, ktoré chcú, aby sa tento nástroj používal aj pri misiách v iných regiónoch, napríklad v Afrike.

Trh

V oblasti konkurencieschopnosti sa lídri zhodli na integrovanom prístupe všetkých oblasti politiky na zvýšenie produktivity a rastu v rámci celého hospodárstva. Znamená to prehĺbenie jednotného trhu, posilnenie priemyselnej, poľnohospodárskej a obchodnej politiky pri odstraňovaní zbytočných bariér a zjednodušení regulačné prostredia.

Všetko bude v poriadku

„EÚ zabezpečí svoju konkurencieschopnosť posilnením svojej odolnosti a produktivity, uľahčením financovania, zameraním sa na cenovo dostupnú energiu, zníženie strategickej závislosti, ako aj investovaním do zručností a vytvorením hospodárskej, priemyselnej a technologickej základne vhodnej pre zelený a digitálny prechod,“ uvádza sa v záveroch.

Priemysel

V oblasti priemyslu sa lídri zhodli na potrebe pokročiť v práci na návrhoch zákona o bezemisnom priemysle. A európskeho zákona o kritických surovinách. Zdôraznili tiež geopolitické aspekty obchodnej politiky EÚ. A prínos obchodných zmlúv pre konkurencieschopnosť eurobloku.

Energetika

V oblasti energetiky ocenili kroky prijaté na zníženie cien energie a dopytu po plyne. A postupné zrušenie závislosti od ruských fosílnych palív. Vyzvali všetky zúčastnené strany, aby podporili spoločné nákupy plynu prostredníctvom energetickej platformy EÚ.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Brusel oznámil ďalšie vyzbrojovanie Ukrajiny a vyzval Putina na okamžité skončenie vojny!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti