eReport.sk
Natália Blahová
Natália Blahová. Foto: tasr

Návrat exsaskárky Blahovej? Jej meno sa spomína medzi kandidátmi na lukratívny post!


Vráti na scénu vysokej politiky? O Natálii Blahovej známej aj svojimi aktivitami v kauze Čistý deň, keď v tejto súvislosti v apríli 2017 iniciovala odvolávanie vtedajšieho ministra práce, Jána Richtera, možno budeme opäť viac počuť. Jej meno totiž má figurovať medzi kandidátmi na post komisára pre deti. Pripomíname, že Blahovú z partie okolo Richada Sulíka vylúčili v roku 2019 po tom, čo napísala, že pokladá SaS za nebezpečnú stranu. Pokiaľ by Blahová skutočne spomínaný post získala, bol by to v poradí druhý exsaskár, ktorý sa dostal do ostrého konfliktu z Richardom Sulík a neskôr získal za pomoci súčasnej politickej elity zaujímavú a dobre platenú funkciu. Prvým takýmto nečakaným „navrátilcom“ bol Ľubomír Galko, ktorého koalícia „katapultovala“ na post šéfa Leteckých opravovní v Trenčíne.

Koaličná rada sa na pondelkovom (11. 10.) zasadnutí venovala okrem štátneho rozpočtu aj blížiacej sa voľbe komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Konkrétne mená koalícia zatiaľ nedohodla, čaká sa na finálny zoznam uchádzačov a návrhy poslancov. Viacerí zástupcovia koalície sa zároveň zhodujú, že Sme rodina vo vláde ostáva a partneri naďalej diskutujú o reforme súdov či nemocníc.

Šipoš: Počkáme si na definitívny zoznam uchádzačov

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš uviedol, že rokovanie o štátnom rozpočte speje k dohode, o tom však bude podľa jeho slov informovať podrobne minister financií Igor Matovič (OĽANO). Šipoš doplnil, že na rokovaní sa s partnermi venovali aj téme nezákonných sterilizácií žien. Na otázku o kandidátoch na komisárov odpovedal, že nejaké návrhy už prišli, no s finálnou dohodou v koalícii počkajú na definitívny zoznam uchádzačov.

Zemanová za optimálne považuje nájsť zhodu na mene

Šéfka klubu SaS Anna Zemanová to vidí podobne. Dodala, že k téme komisárov sa ešte vrátia. Podľa jej slov prichádzajú rôzne návrhy na kandidátov a bude z čoho vyberať. Za optimálne považuje nájsť zhodu na mene, aby sa ich podarilo zvoliť na prvý raz. Rokovania o reformách nemocníc a súdov podľa nej pokračujú v podobnom štýle ako doteraz.

Šeliga by uvítal verejné vypočutie kandidátov

Podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga rovnako tvrdí, že o reforme nemocníc a súdov sa ďalej rokuje. „Nie je to uzavreté a som presvedčený, že príde k dohode. Ide to postupne, uzatvára sa rozpočet, následne ďalšie témy,“ skonštatoval.

V súvislosti s vyjadreniami šéfa Sme rodina Borisa Kollára o nesúhlase s reformami poznamenal, že z koalície zatiaľ nik neodchádza. Partneri podľa neho spoločne hľadajú riešenia, ako reformy posunúť, nie ich zastaviť. K výberu komisárov dodal, že hoci nie je v zákone stanovené verejné vypočutie kandidátov vo výbore, uvítal by to.

Spomínajú sa tri konkrétne mená

V súvislosti s možnými kandidátmi na post komisára pre deti sa podľa informácií spomínajú napríklad aj poslankyňa Katarína Hatráková (OĽANO), bývalá poslankyňa Natália Blahová či zakladateľ organizácie Úsmev ako dar Jozef Mikloško mladší.

November 2018, keď boli všetci pekne spolu: Zľava generálny manažér SaS Roman Foltin, podpredsedníčka strany SaS Jana Kiššová, predseda strany Richard Sulík, predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová a podpredsada strany SaS Ľubomír Galko. – Foto: tasr

Teplé miestečko na na sedem rokov

„Úrad komisára pre deti hospodári s 590-tisíc eurami ročne. Z tejto sumy zhltnú mzdové náklady 436-tisíc, teda až osemdesiat percent! Pracovníci Najvyššieho kontrolného úradu SR konštatovali, že za týchto okolností úrad nemá dosť peňazí na naplnenie svojho poslania,“ informoval ešte vlani v júni portál PLU 7 DNÍ. Web dodal, že súčasná komisárka pre deti Viera Tomanová má plat taký ako poslanec národnej rady. „Aktuálne je to teda  3 276 eur. K tomu prislúchajú paušálne náhrady vo výške 1 385 eur. Spolu v hrubom teda zarobí 4 661 eur. Je zvolená na sedem rokov parlamentom. Vo funkcii pobudne do roku 2022.“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke poslanci NRSR zľava Petra Hajšelová (Sme rodina), Jana Žitňanská (Za ľudí), Katarína Hatráková a Ján Herák (obaja OĽANO) počas tlačovej konferencie k posilneniu ochrany práv zraniteľných osôb.
  2. Slováci majú najväčšie obavy z rastúcich cien, stavu slovenského zdravotníctva i aktuálnej politickej situácie
  3. Natália Blahová
  4. Katarína Hatráková (OĽaNO) s ochranným rúškom

Zdroj: tasr/eRerport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Návrat exsaskárky Blahovej? Jej meno sa spomína medzi kandidátmi na lukratívny post!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne