eReport.sk
Na snímke poslanci NRSR zľava Petra Hajšelová (Sme rodina), Jana Žitňanská (Za ľudí), Katarína Hatráková a Ján Herák (obaja OĽANO) počas tlačovej konferencie k posilneniu ochrany práv zraniteľných osôb.
Katarína Hatráková za rečníckym pultom počas tlačovky. Foto: tasr

Blahová, Prostredník či Hatráková z OĽANO? Kandidátku na lukratívny post navrhol aj Fico!


Hospodári s 590-tisíc eurami ročne! O funkciu komisára pre deti má záujem osem kandidátov, na post komisára pre zdravotne postihnuté osoby sa hlási len jedna kandidátka, a to doterajšia komisárka Zuzana Stavrovská. Pre to uviedol podpredseda parlamentného ľudskoprávneho výboru Peter Pollák (OĽANO).

Návrhy sa mohli podávať do piatku, nominovať kandidátov mohli len poslanci Národnej rady (NR) SR. Pri Stavrovskej sa koalícia zhodla, do funkcie komisára pre deti podali poslanci koalície rôzne návrhy. Kandidátov čaká aj verejné vypočutie pred výborom, konať sa má 16. novembra.

Kandidátku navrhol aj Robert Fico

Komisárkou pre deti sa chce stať exposlankyňa parlamentu za SaS Natália Blahová, navrhla ju Monika Kozelová (OĽANO). Lukáš Kyselica (OĽANO) navrhuje do funkcie Jitku Hasíkovú. O funkciu má záujem aj súčasná poslankyňa za OĽANO Katarína Hatráková, nominoval ju šéf klubu hnutia Michal Šipoš. Komisárkou sa chce stať aj Anna Niku, nominovali ju poslanci za Sme rodina. Máriu Vargovú nominoval do funkcie Ondrej Dostál (SaS).

Robert Fico (Smer-SD) navrhol za komisárku Katarínu Szabovú, Ján Podmanický (nezaradený) Jozefa Mikloška a Tomáš Valášek (nezaradený) nominoval člena predsedníctva mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Ondreja Prostredníka.

Dohoda na komisárovi pre deti ešte nie je

Stavrovskú do funkcie komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím nominovali poslanci Marek Krajčí (OĽANO), Jana Žitňanská zo Za ľudí, Ondrej Dostál (SaS) a poslanci Sme rodina. 

Pollák uviedol, že dohoda na komisárovi pre deti ešte nie je, vyplýva to aj z počtu nominácií. V koalícii majú o tom rokovať až po ich verejnom vypočutí. Nových komisárov majú poslanci voliť na ďalšej riadnej schôdzi NR SR, ktorá sa začína 23. novembra.

Ide o post, ktorý je bez zveličovania lukratívny

Komisári pre deti a pre zdravotne postihnutých majú chrániť ich práva na súdoch, úradoch, ale aj v súkromných firmách. Človek, ktorý bude zastávať túto funkciu, má mať spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, byť bezúhonný a akceptovaný reprezentatívnymi organizáciami.

Súčasná komisárka pre deti Viera Tomanová má plat taký ako poslanec národnej rady. 

Onedlho sa končí funkčné obdobie historicky prvým komisárkam. Komisárkou pre deti je exministerka práce za Smer-SD Viera Tomanová, komisárkou pre zdravotne postihnutých je Zuzana Stavrovská. Funkcií sa ujali v decembri 2015 na šesťročné obdobie.

“Úrad komisára pre deti hospodári s 590-tisíc eurami ročne. Z tejto sumy zhltnú mzdové náklady 436-tisíc, teda až osemdesiat percent! Pracovníci Najvyššieho kontrolného úradu SR konštatovali, že za týchto okolností úrad nemá dosť peňazí na naplnenie svojho poslania,” informoval ešte vlani v júni portál PLU 7 DNÍ. Web dodal, že súčasná komisárka pre deti Viera Tomanová má plat taký ako poslanec národnej rady. “Aktuálne je to teda  3 276 eur. K tomu prislúchajú paušálne náhrady vo výške 1 385 eur. Spolu v hrubom teda zarobí 4 661 eur. Je zvolená na sedem rokov parlamentom. Vo funkcii pobudne do roku 2022.”

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Katarína Hatráková (OĽaNO) s ochranným rúškom
  2. Natália Blahová
  3. Na snímke poslanci NRSR zľava Petra Hajšelová (Sme rodina), Jana Žitňanská (Za ľudí), Katarína Hatráková a Ján Herák (obaja OĽANO) počas tlačovej konferencie k posilneniu ochrany práv zraniteľných osôb.
  4. Katarína Hatráková (OĽaNO) s ochranným rúškom
  5. Katarína Hatráková (OĽANO).

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blahová, Prostredník či Hatráková z OĽANO? Kandidátku na lukratívny post navrhol aj Fico!

Dnes…

Aktuálne