Ruská invázia na Ukrajinu započala vojnu, ktorú si nikto neželal. Mnohí však tvrdia, že ju vlastne vyprovokovalo NATO, ktoré toľko dobiedzalo do Ruska až to zaútočilo. Teraz sa deje niečo podobné v Pobaltí. Ako sa skončí toto?
Summit lídrov NATO v Madride je pre Alianciu príležitosťou, aby dokázala, že chápe rozsah hrozby zo strany Kremľa a že je pripravená a vybavená brániť sa proti akémukoľvek ruskému pokusu dostať sa za hranice Ukrajiny a zaútočiť na východné krídlo NATO. V dnešnom komentári to podľa TASR uviedol britský denník Financial Times (FT).
Rusko je najvýznamnejšia a priama hrozba?
„NATO rozmiestni niekoľko tisíc vojakov do každého pobaltského štátu a rozšíri svoje sily rýchlej reakcie zo 40.000 na 300.000. Tieto jednotky budú schopné zasiahnuť v priebehu niekoľkých hodín po prípadnom útoku,“ napísali FT, podľa ktorých bude v strategických oblastiach vopred rozmiestnených viac ťažkých zbraní či logistickej podpory.
„Rozmiestňovanie jednotiek a ťažkých zbraní je čiastočne návratom k modelu z obdobia studenej vojny, keď najvyšší veliteľ NATO presne vedel, ktoré sily sú v pohotovosti a kde a ako rýchlo sa môžu pohybovať. Mnohé lekcie o odstrašovaní a obrane sa však za uplynulé tri desaťročia zabudli a musia sa znova naučiť,“ dodal FT.
Mohlo by vás zaujímať
Podľa FT prijíma Severoatlantická aliancia svoju novú strategickú koncepciu oneskorene. Dokument zrejme označí Rusko za „najvýznamnejšiu a priamu hrozbu“ pre bezpečnosť členských štátov NATO. Prestížny denník však pripomenul, že podobne ako počas obdobia studenej vojny, musia byť spojenci v rámci NATO „opäť ochotní investovať značné úsilie a zdroje do prípravy na niečo, čo dúfajú, že sa nikdy nestane“, s cieľom zabezpečiť, aby sa to naozaj nikdy nestalo.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
NATO vraj musí ukázať, že to s obranou svojho východného krídla myslí vážne. Čo to spôsobí?