tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Na snímke žena zachraňuje veci z domu poškodeného streľbou arménskych jednotiek v azerbajdžanskom meste Gandža. Foto: tasr/ap

Napätie v oblasti Náhorného Karabachu sa stupňuje! Amerika je znepokojená

Situácia sa v tomto regióne, ktorý je predmetom sporov  medzi Arménskom a Azerbajdžanom, opätovne vyostrila po tom, čo pri ozbrojených stretoch prišli o život traja vojaci a Baku oznámilo, že v oblasti prevzalo kontrolu nad niekoľkými strategickými výšinami.

„Spojené štáty podrobne sledujú správy o intenzívnych bojoch v Náhornom Karabachu, ktoré si už vyžiadali straty na životoch,“
uviedol hovorca rezortu americkej diplomacie Ned Price.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
  2. Novinárka skúša streľbu z pištole počas prezentácie nových pištolí, 25. augusta 2015 v Dubnici nad Váhom.
  3. Vladimír Putin.


Na eskaláciu napätia reagovala aj Európska únia, ktorá vyzvala na „okamžité zastavenie nepriateľských akcií“ medzi azerbajdžanskými a arménskymi silami.
Rusko obvinilo Azerbajdžan z porušenia krehkého pokoja zbraní, pričom dodalo, že s predstaviteľmi oboch krajín „prijíma opatrenia na stabilizáciu situácie“.

Rusko v roku 2020 sprostredkovalo medzi Azerbajdžanom a Arménskom prímerie, ktorým sa skončila ich vzájomná takzvaná šesťtýždňová vojna. Arménsko vtedy súhlasilo s odstúpením časti územia, ktoré kontrolovalo niekoľko desaťročí.

Na prímerie v oblasti odvtedy dohliada v rámci mierových síl približne 2000 ruských vojakov. Prvá vojna o Náhorný Karabach sa odohrala v 90.rokoch. Tento región je od sovietskych čias súčasťou Azerbajdžanu, no žijú tam prevažne Arméni.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Napätie v oblasti Náhorného Karabachu sa stupňuje! Amerika je znepokojená

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku