eReport.sk
Zo vstupu Švédska do NATO napokon nič nebude?
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Anderssonová v Kyjeve: Švédsko bude podporovať politiku otvorených dverí NATO

Švédsko bude podporovať politiku otvorených dverí Severoatlantickej aliancie (NATO), uviedla premiérka Magdalena Anderssonová v pondelok počas návštevy Kyjeva. Informovala o tom televízia CNN.

Obnova Ukrajiny

Tzv. politika otvorených dverí NATO je založená na článku 10 Severoatlantickej zmluvy, podľa ktorého rozhodnutie o pozvaní krajiny na vstup do Aliancie musia prijať všetky členské štáty tejto organizácie. „Keď sa staneme členom, budeme podporovať politiku otvorených dverí NATO,“ povedala Anderssonová na tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Otvorené „dvere“ do NATO

Švédsko a Fínsko ukončili v pondelok v sídle NATO v Bruseli prístupové rozhovory, ako sa na tom minulý týždeň na summite v Madride dohodli lídri členských štátov, uviedla Aliancia v oznámení. Obe krajiny podľa neho oficiálne potvrdili vôľu a schopnosť splniť politické, právne a vojenské záväzky a povinnosti členstva v NATO.

Prístupové protokoly s Fínskom a Švédskom podpíšu spojenci tento utorok. Následne ich musí ratifikovať všetkých 30 členských štátov NATO vrátane Slovenska, čo môže trvať šesť až osem mesiacov.

Švédsko i Fínsko prehodnotili svoje dlhoročné neutrálne postavenie po invázii Ruska na Ukrajinu, po ktorej podpora NATO v oboch severských krajinách stúpla.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  2. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  3. Volodymyr Zelenskyj počas virtuálneho prejavu na konferencii o obnove Ukrajiny vo švajčiarskom meste Lugano 4. júla 2022.
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  5. Stoltenberg apeluje členské krajiny NATO
  6. ukážka bojov o Bratislavu medzi vojskami Nemecka a Ruska.
  7. nákladné vozne, vagóny, železnica
  8. Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Anderssonová v Kyjeve tiež uviedla, že Švédsko zostáva otvorené ďalším sankciám voči Rusku. „Myslím si, že v Európskej únii sú rôzne názory na to, či by to teraz bola správna cesta vpred. My sme tomu otvorení,“ dodala.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Anderssonová v Kyjeve: Švédsko bude podporovať politiku otvorených dverí NATO

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie