tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ministerstvo financií SR. Foto: eReport
Ministerstvo financií SR. Foto: eReport

Zobudili sa? Matovičov rezort chce kompenzovať straty za vyššie ceny energií

Ministerstvo financií (MF) SR sa zaoberá aj žiadosťou o finančnú pomoc pre vysoké školy z dôvodu nárastu cien energií. Pre TASR to potvrdili z tlačového odboru rezortu financií. V súčasnosti MF SR čaká, kým rezort školstva dodá doplňujúce informácie.

Ministerstvo chce vyššie ceny kompenzovať

Kompenzácie za vyššie ceny energií bude zároveň vláda SR riešiť komplexne na úrovni obyvateľov, podnikateľov aj verejnej správy,“ uviedli z rezortu financií. V súčasnosti čakajú na závery rokovaní s Európskou komisiou, aby MF SR vedelo vyhodnotiť celkový rozsah problému a jeho následný vplyv na rozpočet verejnej správy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ľuboš Blaha, Smer-SD, opozícia
  2. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD)
  3. Poslanec za SaS Juraj Krúpa
  4. Robert Fico (Smer-SD).
  5. Na ilustračnej snímke poslanci Národnej rady SR počas rokovania.
  6. Ursula von der Leyenová a Eduard Heger
  7. Remišová vyzýva prezidentku: Okamžite zasiahnite voči Žilinkovi

MF SR uvoľnilo v pondelok (19. 9.) rozpočtovým opatrením 30 miliónov eur pre regionálne školy. Peniaze sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií. Schválilo tak žiadosť ministerstva školstva na uvoľnenie financií nad rámec schváleného rozpočtu. „Časť prostriedkov bude poskytnutá vo forme dotácie na prenesený výkon štátnej správy obciam a časť vyšším územným celkom,“ ozrejmil rezort financií.

Vysoké školy alarmovali

Na problém s nárastom cien energií poukázali vysoké školy aj všetky vysokoškolské reprezentácie. Slovenská rektorská konferencia (SRK) upozorňuje na hroziaci kolaps vysokých škôl. Vládu žiada, aby zvrátila negatívny vývoj financovania vysokých škôl a aby sa financovanie dostalo minimálne na úroveň roka 2020. Požaduje tiež, aby sektoru vysokých škôl kompenzovala výpadky spôsobené energetickou krízou a aby dofinancovala výpadky v národných a európskych projektoch tak, ako sa to deje v okolitých krajinách. „Ak nedôjde k naplneniu týchto požiadaviek, vysoké školy od 17. novembra 2022 zatvoria svoje brány a prestanú plniť svoje poslanie,“ uviedla SRK vo svojom vyhlásení.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zobudili sa? Matovičov rezort chce kompenzovať straty za vyššie ceny energií

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku