tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Minister hospodárstva SR Karel Hirman.
Minister hospodárstva SR Karel Hirman. Foto: tasr

Minister Hirman v prvej diskusnej relácii: Neznervózňujme ľudí! Aj tá demonštrácia bola zbytočná

Karel Hirman bol v nedeľu ako nový minister hospodárstva prvýkrát v televíznej debate. Ako nepolitik si sadol do štúdia politickej diskusnej relácie s politikom. Jeho diskusným partnerom bol podpredseda opozičnej strany Smer-SD a exminister financií Ladislav Kamenický, ktorý ho hneď na úvod srdečne privítal „v politickom ringu“. A miestami bolo naozaj zjavné, že absencia politických skúseností spôsobila jeho určitú „prostorekosť“, ktorú už možno v týchto chvíľach už viackrát aj oľutoval.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ľudia sledujú na televíznej obrazovke vypálenie rakety Severnou Kóreou počas vysielania správ na železničnej stanici v Soule 14. januára 2022.
  2. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
  3. Minister hospodárstva SR Karel Hirman
  4. Ursula von der Leyenová a Eduard Heger
  5. Vlajka USA a americké doláre
  6. Minister hospodárstva Karel Hirman
  7. Robert Fico pri rečníckom pulte počas tlačovky.
  8. Zľava viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) Roman Karlubík a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).

Znárodnenie elektriny vyrobenej na Slovensku je krajné riešenie energetickej krízy. Momentálne SR pracuje na spoločnom európskom riešení, aby bola dosiahnutá dohoda výhodná aj pre nás. V nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to uviedol minister hospodárstva Karel Hirman.

Minister tvrdil: Bijeme sa za našu krajinu

Doterajšie návrhy Európskej komisie (EK) na dodatočné zdanenie nadpríjmov z drahej elektriny nie sú pre Slovensko výhodné. „Brusel navrhuje, že sa vyššia cena má zdaniť. Problém je, že sa bude zdaňovať mimo územia Slovenska a tie zdroje by zostali tam, kde by sa to zdanilo,“ upozornil Hirman. Týkalo by sa to pritom aj elektriny vyrobenej v SR, ale obchodovanej na zahraničných trhoch.

„Našou základnou požiadavkou, ktorú vysvetľujeme našim európskym partnerom a bijeme sa za našu krajinu je, aby sme tie peniaze dostali späť na územie Slovenska,“ zdôraznil minister. Z takto získaných peňazí by potom vláda mohla podľa neho kompenzovať nárast cien energií pre domácnosti, veľké podniky aj verejný sektor.

Bola to bezpochyby veľká chyba a myslím si, že TV Markíza sa ospravedlnila do 30 minút, čo si myslím, že by sa politici mohli poučiť z toho a ospravedlňovať sa tiež do 30 minút.

Moderátor Michal Kovačič o „dezolátoch v uliciach“

Podpredseda opozičného Smeru-SD Ladislav Kamenický je za to, aby sa nečakalo na európske riešenie. „Väčšina krajín si už prijala opatrenia, okolo 350 miliárd eur sa už vydalo na rôzne pomoci firmám, domácnostiam v celej Európe. Slovenská republika neurobila nič,“ myslí si. Aj keď sa pripravujú programy pomoci pre podnikateľov, podľa neho to trvá veľmi dlho a schválené budú možno v októbri či novembri.

Kamenický Kovačičovi pripomenul dezolátov

Kamenický počas relácie zdôraznil, že ľudia na Slovensku sú nespokojní, pretože pri súčasnom drastickom zvyšovaní cien reálne nepociťujú pomoc od vlády. Dôkazom toho podľa podpredsedu Smeru-SD bol aj nedávny protest v Bratislave, na ktorom sa napriek nepriaznivému počasiu zúčastnili tisícky ľudí. Moderátorovi pripomenul, že TV Markíza označila protestujúcich občanov za dezolátov. „Viem, že ste sa za to ospravedlnili, ale to ospravedlnenie podľa mňa nebolo dostatočné,“ podčiarkol Kamenický. Moderátor Michal Kovačič uznal, že televízia, pre ktorú pracuje zlyhala. „Bola to bezpochyby veľká chyba a myslím si, že TV Markíza sa ospravedlnila do 30 minút, čo si myslím, že by sa politici mohli poučiť z toho a ospravedlňovať sa tiež do 30 minút,“ reagoval hostiteľ v štúdiu.

Hirman: Ľudia sú nervózni, ja im rozumiem

Vzápätí sa Kovačič obrátil na Hirmana s tým, že ľuďom asi nebude stačiť odpoveď, že sa o opatreniach vlády dozvedia až v novembri: „Povedzte nám, čo je podľa vás sociálne únosné, aby priemerná domácnosť, nie tie najchudobnejšie, tie asi budete riešiť energošekmi, tie bežné domácnosti, o koľko im môže stúpnuť cena?“

Nový minister, ktorý počas relácie odmietal povedať o pomoci pre ľudí zrozumiteľné podrobnosti, keďže sa na opatreniach ešte pracuje a čaká sa na rozhodnutie Bruselu, reagoval takto: „Opakujem, nerobme zbytočne… Momentálne neznervózňujme ľudí. Aj tá demonštrácia, ktorú tu spomínal pán Kamenický, bola zbytočná! My na Slovensku máme oproti našim susedom výraznú výhodu v tom, že máme cenu pre domácnosti do 31. decembra zafixovanú. To nemajú Česi, to nemajú Rakúšania, lebo tam boli domácnosti už na voľnom trhu. To znamená, že ak tu tvrdíme, že niečo nerobíme, nie je to pravda. Proste, máme túto výhodnú podušku práve pre domácnosti. Pre všetky domácnosti bez rozdielu. Ľudia sú nervózni, ja im rozumiem. Máme tu vojnu, máme tu infláciu, máme tu energetickú krízu. Ale myslím, že zodpovednosť politikov, členov parlamentu je v tom, aby ľudí upokojili, že nie je tá situácia kritická alebo fatálna“

Hirman však následne odmietol konkretizovať svoje vyhlásenie aspoň cez približné čísla, pričom tvrdil, že by to bolo z jeho strany nezodpovedné. Naznačil však, že si stojí za svojim vyhlásením, že situácia nie je „kritická alebo fatálna.“

„Treba dohodnúť jasný kľúč s eurokomisiou“

Kamenický sa s ministrom sa zhoduje na kritike návrhov EK. „Väčšina zisku sa netvorí na Slovensku. Naši výrobcovia elektriny vyrábajú elektrinu za menej ako 180 eur. Sú tam distribučky, rôzni obchodníci, ktorí na tom zarábajú obrovské peniaze,“ zdôraznil Kamenický. Na tých by sa opatrenia mali zamerať.

Pripomenul, že komisia plánuje vybrať na dodatočnom zdanení 140 miliárd eur. Slovensko predstavuje približne percento z celej EÚ, mali by sme mať teda nárok na približne 1,4 miliardy eur a momentálne to vychádza na možno 100 miliónov eur, kritizoval opozičný poslanec. „Treba dohodnúť jasný kľúč, ako sa tých 140 miliárd eur má deliť,“ vyzval vládu.

Môžu byť prekonané náklady za pandémiu

Hirman potvrdil svoje skoršie vyjadrenia, že náklady na energetickú krízu môžu prekonať aj náklady na pandémiu koronavírusu. Tie predstavovali odhadom 10 miliárd eur. „Ak by sme neprijali opatrenia, ak by sme sa nedohodli na úrovni Bruselu na zmene návrhu, ako teraz je, hrozí nám, že by sme mali výdavky v takejto výške,“ konštatoval minister s tým, že ide o krajný prípad.

Nový minister hospodárstva je vo funkcii len krátko, odkedy z vlády odišli ministri za SaS. Nevylúčil však, že ak by v parlamente neprešli kľúčové zákony na riešenie energetickej krízy, odišiel by z funkcie. „Určite to budem vážne zvažovať,“ avizoval. Jeho prvý návrh o posilnení kompetencií štátu v čase energetickej núdze prešiel zatiaľ v parlamente do druhého čítania bez problémov, definitívne sa o ňom bude rozhodovať budúci týždeň.

Zdroj: tasr, eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Minister Hirman v prvej diskusnej relácii: Neznervózňujme ľudí! Aj tá demonštrácia bola zbytočná

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku