eReport.sk
ľudia sa vezú na lanovke, ktorá premáva z bratislavského lesoparku Železná studienka na Kamzík
Ľudia sa vezú na lanovke zo Železnej studienky na Kamzík. Foto: tasr

Na spustenie lanovky na Kamzík si počkáme. Bude bezpečnejšia, odkázal starosta

BRATISLAVA – Premávka sedačkovej lanovky premávajúcej medzi Železnou studničnou a Kamzíkom v bratislavskom Novom Meste by mala byť pre verejnosť obnovená až začiatkom budúceho roka. Na aktuálne prebiehajúcu rekonštrukciu jej dolnej stanice nadviaže plánovaná rekonštrukcia hornej stanice. Lanovka vtedy zároveň oslávi 50. výročie.

“V rámci prebiehajúcej rekonštrukcie už boli odstránené nástupné a výstupné mostíky dolnej stanice. Osadené budú podporné stĺpy pre nové mostíky a samotná výstavba mostíkov,” uviedol Ján Borčin z novomestského miestneho úradu.

Budúci rok by sa mala opraviť strecha a dokončiť omietky

Súčasťou rekonštrukčných prác je aj údržba technického zariadenia lanovky, nanovo sú zároveň natreté sedačky a nový náter čaká aj podperné stĺpy. Po skončení prác na dolnej stanici lanovky sa začne s prácami aj na jej hornej stanici. “Do konca roka by malo byť zrekonštruované nástupište hornej stanice vrátane nového podkladu a izolácie, uskutoční sa sanácia omietky,” priblížil Borčin. Budúci rok by sa mala opraviť strecha a dokončiť omietky.

K situácii sa vyjadril aj starosta

Starosta Nového Mesta Rudolf Kusý prisľúbil, že lanovka bude bezpečnejšia. “Lanovka má momentálne pauzu, pretože sme rozbehli výstavbu nových vstupných a výstupných mostíkov na jej dolnej stanici a v ďalších týždňoch na ňu nadviaže aj dôležitá rekonštrukcia hornej stanice,” skonštatoval Kusý na sociálnej sieti.

Lanovku zaradili medzi pamätihodnosti mestskej časti

Pôvodná lanovka začala premávať 11. júla 1972 a jej prevádzka sa skončila v roku 1990. Ako uvádza mestská časť na svojej webovej stránke, koncom januára 2005 odkúpilo nehnuteľnosť, teda pozemky aj stavby, za vtedajších 19,5 milióna korún hlavné mesto, ktoré stavbu následne zverilo mestskej časti. Tá ju zrekonštruovala za 32 miliónov korún.

Lanovku opätovne do prevádzky uviedli 30. septembra 2005 vtedajší primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský a starosta Nového Mesta Richard Frimmel. Lanovka bola zároveň v roku 2008 zaradená medzi pamätihodnosti mestskej časti.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na spustenie lanovky na Kamzík si počkáme. Bude bezpečnejšia, odkázal starosta

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport