eReport.sk
Anna Žitná Lučaiová Zdroj: ta3

Muži v ringu mlátia ženy a my sa tvárime, že je to OK. Žitná poukázala na etický problém v súčasnom športe


Ako sa mohlo stať, že na olympiáde nastúpia osoby, ktoré boli boxerskou federáciou vylúčené zo súťaží? MOV prestal uznávať medzinárodnú boxerskú federáciu, pretože existuje podozrenie, že je financovaná z Ruska. Kvalifikačné kritériá tak zostávajú na národných federáciách.

Novinárka Anka Žitná Lučaiová vo svojom statuse na sociálnej sieti kritizuje dianie v šúčasnom športe, kde dochádza k bizarným situáciám, keď de facto muži súperia so ženami. Poukázala pri tom na článok českých Hospodárskych novín, ktorý sa danej tematike venuje. V článku sa píše aj o štúdii, ktorá dokázala, že osoby, ktoré prešli mužskou pubertou, majú v priemere o 162 percent silnejší úder ako ženy.

Zvrátený prístup a pokrytectvo

Žitná Lučaiová v statuse píše:

„Osoby s mužskou chromozómovou výbavou v ženskom ringu

Podľa štúdie osoby, ktoré prešli mužskou pubertou, majú o 162 percent silnejší úder ako ženy. Píše v článku šéfkomentátor českých HN-iek.

Domáce násilie spoločnosť netoleruje. Prečo sa tu tvárime, že biologický muž v ringu proti žene je OK?“

Novinárka v statuse poukazovala na informácie z článku v českých Hospodárskych novinách. Zástupca šéfredaktora a šéfkomentátor Petr Honzejk v ňom píše o asi „najväčšom etickom probléme“ súčasného profesionálneho športu, ktorý podľa neho vybublal práve na Olympijských hrách v Paríži.

Ako sa to mohlo stať?

„Do olympijských boxerských súťaží žien nastúpia dve osoby, Imán Chalífová z Alžírska a Lin Jü-tching z Taiwanu, ktoré boli medzinárodnou boxerskou federáciou v minulosti vylúčené zo ženských súťaží. Zistilo sa totiž, že ich celkovo veľmi mužný výzor nie je náhodný – majú mužskú chromozomálnu výbavu. Šéf boxerskej asociácie Ismail Kremlev počas minuloročných majstrovstiev sveta v Dillí vyhlásil, že „séria testov odhalila, že sa pokúsili podviesť svoje súperky predstieraním, že sú ženami“,“ píše Honzejk v článku, ktorý vyšiel ešte pred samotnými zápasmi.

„Medicínsky vzaté sú podľa organizácie ICONS , ktorá sa snaží zabezpečiť férové ​​podmienky pre ženy v športe, obe olympijské „boxerky“ Chalífová a Lin ukážkou syndrómu DSD (Difference of Sexual Development). Teda anomálie, keď vonkajšie genitálie nezodpovedajú chromozómovej a hormonálnej výbave. Známym prípadom bola v tomto smere juhoafrická „atlétka“ Caster Semenayová , ktorá mala tridsaťkrát vyššiu hladinu testosterónu ako priemerná žena. A po dlhšej dobe diskusií a arbitráží jej bolo znemožnené súťažiť so skutočnými ženami,“ uvádza sa v článku ďalej.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Matúš Šutaj Eštok
  2. Erik Kaliňák, poslanec strany Smer-SSD.

„Ako sa mohlo stať, že na olympiáde nastúpia osoby, ktoré boli boxerskou federáciou vylúčené zo súťaží?“ pýta sa Honzejk. Dôvod je podľa neho politický. „Medzinárodný olympijský výbor prestal uznávať medzinárodnú boxerskú federáciu, pretože existuje podozrenie, že je financovaná z Ruska. Kvalifikačné kritériá pre boxerské súťaže tak de facto nechal na národných federáciách. A alžírska a taiwanská svoje „borkyne“ na olympiádu do Paríža v logickom očakávaní úspechov poslali,“ konštatuje.

Zdroj: Facebook, hn.cz

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Muži v ringu mlátia ženy a my sa tvárime, že je to OK. Žitná poukázala na etický problém v súčasnom športe

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne v športe

Futbal, hokej

Aktuálne