tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidiek Samuel Vlčan (nominant OĽANO).
Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽANO). Foto: tasr

Minister Vlčan sa pochválil: Rozbili sme gang, obchodoval s certifikátmi na export kvetov

Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR sa v spolupráci s novým vedením Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP) a orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK) podarilo odhaliť organizovanú zločineckú skupinu, ktorá roky profitovala na obchodovaní s certifikátmi potrebnými na vývoz biologického tovaru do krajín mimo EÚ. Informoval o tom na brífingu agrominister Samuel Vlčan (nominant OĽANO) a riaditeľ ÚKSÚP Ján Berceli.

Minister pôdohospodárstva spresnil, že štátu mohla takýmto konaním vzniknúť škoda vo výške 2 až 3 miliónov eur ročne. Do vydávania nelegálnych certifikátov, najmä na export kvetov do Ruska, boli zapojení traja zamestnanci ÚKSÚP z vysunutého pracoviska v Žiline.

Pri vývoze rastlín treba osvedčenia

Ročne podľa jeho slov išlo približne o 10.000 kamiónov tovaru, a teda 10.000 takýchto fiktívne vystavených osvedčení na vývoz kvetov. Prvotné zistenia podľa neho ukázali, že organizovaná zločinecká skupina pôsobila a obchodovala s rastlinolekárskymi osvedčeniami od roku 2008.

Agrominister vysvetlil, že osvedčenia sú potrebné pri vývoze rastlín a rastlinných produktov s cieľom zamedziť šíreniu škodlivých organizmov. Pred ich udelením sa robí kontrola fytoinšpektormi, ktorí tovar skontrolujú a následne rozhodnú o vydaní potrebných dokladov na vývoz biologického tovaru. Certifikačným orgánom na tieto účely v SR je ÚKSÚP.

Kamióny vraj ani neprechádzali Slovenskom

Ako uviedol na brífingu riaditeľ ÚKSÚP, k odhaleniu gangu prišlo po zmene vedenia. „Organizovaný gang profitoval na certifikátoch, ktorých cena je oproti okolitým krajinám nižšia. Čo je však mimoriadne závažné, kamióny s tovarom fyzicky ani neprechádzali územím SR, a teda tovar nebol ani riadne úradne skontrolovaný,“ povedal Berceli.

Zločinecká skupina svojím konaním okrem podvodu s certifikátmi podľa Berceliho ohrozila pri takomto prevoze rastlín bezpečnosť obyvateľov. Práve riadne vykonané úradné kontroly podľa neho garantujú, že zásielka pri vývoze je bez výskytu škodcov a škodlivých látok. O kontrolách vedie ÚKSÚP a jeho inšpektori evidenciu a záznamy.

Vlčan vyjadril potešenie nad čestnosťou úradníkov

„Nový generálny riaditeľ ÚKSÚP bol kontaktovaný s ponukou na pokračovanie tohto ‚biznismodelu‘. Vďaka jeho aktívnej spolupráci s OČTK bol páchateľ zadržaný pri odovzdávaní úplatku. Systém ‚našich ľudí‘ sa musí raz a navždy skončiť. Som rád, že čestnosť a slušnosť medzi štátnymi úradníkmi stále existuje a vďaka ich odhodlaniu, a najmä odvahe spolupracovať s OČTK sa nám darí usvedčovať páchateľov, ktorí fungovali v zabehnutých korupčných schémach,“ uviedol Vlčan.

Rezort naďalej aktívne spolupracovať a pomáhať OČTK

„Predpokladom dobre fungujúceho štátu je, aby zákon a spravodlivosť platili pre každého rovnako, preto chcem oceniť z tohto miesta a aj povzbudiť všetkých slušných štátnych zamestnancov, aby sa nebáli rovnako postaviť nečestnosti, klientelizmu a korupcii, ktorú bývalé vlády zanechali na každom kroku,“ doplnil Vlčan.

Dodal, že agrorezort a ÚKSÚP, ale aj ďalšie rezortné organizácie MPRV SR budú naďalej aktívne spolupracovať a pomáhať OČTK pri odhaľovaní protizákonností, korupcie a klientelizmu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽANO).
  2. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan, nominant OĽANO
  3. Počítanie euro bankoviek
  4. Šéf Iniciatívy poľnohospodárov Ján Cenkner.
  5. Zľava ministri Samuel Vlčan, Mária Kolíková a Vladimír Lengvarský.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Minister Vlčan sa pochválil: Rozbili sme gang, obchodoval s certifikátmi na export kvetov

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku