tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Počítanie euro bankoviek
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

PRIESKUM Ako si Slováci vedia poradiť s dlhmi?

S dlhmi si Slováci vedia poradiť, mnohí sa im doteraz vyhli. Pociťujú zároveň vplyv pandémie a zvyšovanie cien. Tretina obyvateľov deklaruje, že je zadlžená, ale svoje finančné záväzky dokáže riadne splácať. Osobným bankrotom prechádzajú väčšinou ľudia s nízkymi príjmami a nedostatočnou finančnou gramotnosťou. Ukazujú to údaje prieskumu Názory obyvateľov SR na tému dlhy a oddlženie, ktorý pre Asociáciu inkasných spoločností realizovala agentúra AKO.

Objem dlhov aj počet ľudí s pôžičkami na Slovensku dlhodobo medziročne rastie. Slováci k svojim finančným záväzkom pristupujú však zodpovedne. Viac ako tretina ľudí uviedla, že dlhy nikdy nemala a má usporiadané financie. Rovnako veľká skupina respondentov síce dlhy má, ale dokáže ich splácať. Takmer 24 % opýtaných dlhy v minulosti malo a dokázalo ich vyriešiť. „Život na dlh nebol pred rokom 1989 typický a staršia generácia s ním má menej skúseností. V jej kontraste sú mladšie ročníky, ktoré ponuky finančných produktov využívajú aj s ich odvrátenou stránkou. Za pozitívne považujem, že tí najmladší nemajú zatiaľ so splácaním výrazné problémy,“ povedal prezident Asociácie slovenských inkasných spoločností Martin Musil.

Extrémnym riešením je aj osobný bankrot

Extrémom z možných riešení dlhovej situácie je osobný bankrot. Z prieskumu vyplynulo, že aktuálne ním prechádza 1,3 % opýtaných. Častejšie sú to muži vo veku 34 – 49 rokov. „Dôvodom nesplácania úverov je slabá finančná gramotnosť a z dôvodu nízkeho príjmu nedostatočný priestor na vytvorenie finančnej rezervy. Aj keď sa finančnej gramotnosti v posledných rokoch venuje čoraz viac pozornosti, stále je to nedostatočná úroveň. Treba ju upriamiť cielene práve na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Pri nich je riziko vzniku dlhovej špirály a neradostných životných príbehov najvyššie,“ vysvetlil Musil.

Bude vás zaujímať:

  1. Šéf Iniciatívy poľnohospodárov Ján Cenkner.
  2. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidiek Samuel Vlčan (nominant OĽANO).

Okrem oddlženia osôb s nízkym príjmom dochádza aj k oddlženiu osôb s príjmom vyšším ako priemerná mzda. Benevolentné podmienky na osobný bankrot potom môžu viesť k zneužívaniu dlžníkmi s nadštandardným príjmom, ktorí sa chcú vyhnúť úhrade svojich dlhov. Podľa zistení splácanie dlhov nezvláda malá časť populácie. Najohrozenejšou skupinou sú ľudia so základným vzdelaním či ukončeným stredoškolským vzdelaním bez maturity a ľudia s príjmom do 300 eur mesačne. Približne 19 % respondentov tejto skupiny dokáže splácať riadne dlhy, osem percent prešlo a zároveň prechádza osobným bankrotom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Ako si Slováci vedia poradiť s dlhmi?

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku