eReport.sk
Roman Mikulec (OĽaNO)
Roman Mikulec (OĽaNO). Foto: tasr

Mikulec vraj EÚ prisľúbil prijatie afgánskych utečencov! Mal na to mandát?

Svetové médiá prišli s informáciou, že krajiny EÚ sa na stretnutí ministrov vnútra členských krajín zaviazali prijať 40 000 afgánskych utečencov z celkového počtu 60 000 utečencov, ktorým sa EÚ chystá poskytnúť ochranu. Únia sa dlhodobo prezentuje skôr promigračnou politikou, no čo je šokujúce, je to, že medzi krajinami, ktoré týchto utečencov plánujú prijať, uvádzajú európske štruktúry aj Slovensko! Zaviazať sa k tomu podľa portálu TRT World mal minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Hlavnými témami stretnutia ministrov boli hybridné hrozby a migračná politika.

Pätnásť členských štátov EÚ sa zaviazalo prijať ďalších 40 000 afganských utečencov,” oznámila Európska komisia po stretnutí s ministrami vnútra. „Všetci zdieľame ochotu prejsť od neregulárnych príchodov k pravidelnej migrácii,“ skonštatovala na minulotýždňovej tlačovej konferencii komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johannsonová.

Prisľúbil Mikulec účasť Slovenska?

Migračná politika Slovenska je dlhodobo skôr zdržanlivá a rozhodnutie o prijatí väčšieho počtu utečencov by malo podliehať komplikovanejšiemu a širšiemu schvaľovaciemu procesu. Slovensko sa dokonca v septembri zaviazalo, že nebude podporovať príchod ďalších afgánskych migrantov do EÚ. Aj napriek tomu však podľa portálu hovorkyňa Európskej komisie Laura Berartová tvrdí, že štáty ochotné presídliť utečencov sú Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Malta, Holandsko, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko, Švédsko a SLOVENSKO.

Naša redakcia pri tom nemá informáciu o tom, že by slovenská vláda alebo parlament Mikulca na stretnutie ministrov vnútra vysielali s mandátom rozhodnúť v takejto citlivej otázke. Na otázky o tejto téme zatiaľ neodpovedal ani samotný minister.

Najviac príjme Nemecko

Najviac z tohto balíka utečencov má prijať Nemecko, pri čom počet, ktorý krajina príjme, sa má pohybovať okolo 25 tisíc utečencov. Komisia aj napriek predbežným číslam momentálne nevie uviesť presné rozdelenie.

Bude vás zaujímať:

  1. Producent, scenárista a komik Ján Gordulič.
  2. Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).
  3. Roman Mikulec (OĽaNO) prichádza na rokovanie Bezpečnostnej rady SR v Bratislave 26. januára 2022.
  4. Ján Orlovský na fotografii z júla 2017, keď ešte pôsobil ako výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti.

„V tejto fáze nie sme schopní potvrdiť podrobné rozdelenie podľa krajín. Existujú ďalšie postupy, ktoré sa musia uskutočniť, kým nebudú definitívne pridelené finančné prostriedky EÚ na spolufinancovanie prísľubov a kým nebudeme môcť potvrdiť definitívne čísla,“ vyjadrila sa Berardová.

Migračnému úradu šéfuje bývalý riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti

V tejto súvislosti je vhodné spomenúť, že na slovenskú migračnú politiku má veľký vplyv migračný úrad, ktorému šéfuje Ján Orlovský, bývalý riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti, ktorá je známa svojimi liberálnejšími postojmi k otázkam migrácie. Pohyb ministerstva vnútra v prístupe k migračnej politike môže teda súvisieť aj s touto nomináciou. Migračný úrad totižto patrí práve pod ministerstvo vnútra.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mikulec vraj EÚ prisľúbil prijatie afgánskych utečencov! Mal na to mandát?

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti