eReport.sk
Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).
Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Foto: tasr

Slovensko darovalo demontovateľnú bariéru. Heger: Keď nás Litva požiadala o pomoc, neváhali sme!

Slovensko darovaním demontovateľnej bariéry Litve pomáha s ochranou vonkajšej hranice Európskej únie (EÚ). Vo štvrtok to uviedol slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO). Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

„Keď nás Litva požiadala o pomoc s ochranou našej spoločnej schengenskej hranice s Bieloruskom, neváhali sme. Presne v takýchto situáciách je potrebné prejaviť solidaritu voči našim partnerom a jasne ukázať, že EÚ je náš životný priestor a schengenské hranice sú naše spoločné európske hranice,“ povedal predseda vlády.

Minister vnútra vraj ukázal, že Slovensko stojí pri svojich

Podľa neho ide o dočasné riešenie situácie, pričom za najvhodnejšie považuje nasadenie moderných monitorovacích prostriedkov, ktoré môžu byť financované aj z prostriedkov Európskej únie.

Darovaciu zmluvu na 6,6 kilometra dlhú demontovateľnú bariéru, ktorá bude slúžiť na zabezpečenie vonkajšej hranice schengenského priestoru, podpísal vo štvrtok vo Vilniuse minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

„Týmto bezprecedentným darom minister vnútra ukázal, že Slovensko stojí pri svojich európskych partneroch,“ uviedol Heger.

Predseda vlády: Nenecháme sa vydierať režimom

Umelo vyvolávaný migračný tlak zo strany Bieloruska predseda vlády označil za „podlý čin“ bieloruského autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka.

„Nenecháme sa vydierať režimom, ktorý bezohľadne hazarduje s ľudskými životmi. Som preto rád, že sme ako Únia promptne schválili dodatočné sankcie proti režimu, ktorý sa na tomto podieľa,“ uviedol Heger.

Premiér zároveň zdôraznil, že zneužívanie migrantov na politické účely zo strany Bieloruska je pre Úniu novou bezpečnostnou výzvou, ktorá si vyžaduje konkrétne riešenia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.
  2. Roman Mikulec (OĽaNO)
  3. Ivan Korčok po pristáni v Rige.
  4. Na ilustračnej snímke lotyšskí vojaci.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko darovalo demontovateľnú bariéru. Heger: Keď nás Litva požiadala o pomoc, neváhali sme!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti