eReport.sk
Ján Orlovský na fotografii z júla 2017, keď ešte pôsobil ako výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti.
Ján Orlovský na fotografii z júla 2017, keď ešte pôsobil ako výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti. Foto: tasr

VIDEO Šéf migračného úradu mal slzy na krajíčku: Dôvodom bola otázka o utečencoch zo Sýrie!

Šéf migračného úradu Ján Orlovský, ktorý v minulosti pôsobil ako riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti na Slovensku, vníma rasizmus a migračnú otázku skutočne veľmi citlivo. Počas rozhovoru pre denník SME, v ktorom reagoval na aktuálnu utečeneckú krízu a s tým spojenú situáciu na slovensko-ukrajinských hraniciach, ostal pri jednej otázke poriadne vykoľajený. A to až tak, že sa mu do očí mu zjavne tisli slzy. Moderátorka a redaktorka Zuzana Kovačič Hanzelová, sa ho totiž opýtala, či sú Slováci rasisti, ak ochotnejšie prijímajú ukrajinských utečencov, ako tých sýrskych.

Sme rasisti, ak máme bližšie k Ukrajincom ako k Sýrčanom? – v tomto duchu znela otázka novinárky smerom k šéfovi migračného úradu. Kovačič Hanzelová narážala na fakt, že doteraz z Ukrajiny prešlo slovenskými hranicami vyše 200-tisíc vojnových utečencov. Avšak počas vojny v Sýrii, odkiaľ takisto utekali milióny ľudí, sa Slováci voči možnému príchodu utekajúcich občanov zo Sýrie vo väčšine prípadov stavali, veľmi jemne povedané, oveľa menej ústretovo.

Zostal zaskočený a chvíľu trvalo, kým reagoval

Orlovský ostal po otázke moderátorky zaskočený a istú chvíľu akoby ani nevedel, ako má reagovať. „Neviem, čo by som na to povedal, lebo si to pamätám,“ začal s roztraseným hlasom Orlovský. „Bolo to strašné, vidieť tých ľudí,“ pripomenula šéfovi migračného úradu redaktorka situáciu so sýrskymi utečencami moderátorka.

Orlovský naďalej iba ťažko hľadal slová a mal zjavne aj slzy na krajíčku. Napokon však v návale emócii, ktorým sa nevedel ubrániť – a aj s odkazom na situáciu s odídencami z Ukrajiny povedal: „Musíme sa veľa učiť, aj my ako ľudia, že ľudské bytosti sú ľudské bytosti, bez ohľadu, odkiaľ pochádzajú. Myslím, že toto bude veľká lekcia pre všetkých.

VIDEO Ján Orlovský v reakcii pre denník SME na tému utečencov zo Sýrie

Zdroj: video.sme.sk

Funguje na hraniciach obchodovanie s ľuďmi?

Orlovský sa venoval aj téme obchodovania s ľuďmi, ktorého obeťami sa pri podobných migračných vlnách, ako je táto, stávajú najmä ženy a deti. Šéf migračného úradu tvrdí, že štát má v tejto oblasti všetko na hraniciach pod kontrolou. „Toto je veľká téma, máte pravdu, a netýka sa to len priamo priestoru pri hranici, ale aj následného pohybu cez Slovensko a ďalej, alebo vôbec pobytu na Slovensku,“ vysvetľuje Orlovský.

Na hraniciach by pri tom mala konkrétne pôsobiť Národná jednotka boja proti obchodovaniu s ľuďmi, alebo príslušná polícia, napr. okresná polícia Michalovce. Tejto téme teda, zdá sa, ukladá ministerstvo relatívne veľkú váhu: „Zraniteľnosť osoby, ktorá je traumatizovaná a ktorá sa v tom teréne nevyzná, je veľká.“

Sú dobrovoľníci vyháňaní z hraníc?

Slovenskom sa včera šírila správa, že sú z hranice vyháňaní kuchári-dobrovoľníci, ktorí doteraz na hranici pomáhali bez nároku na finančnú odmenu. Vláda mala však uzavrieť zmluvu s malinkou firmou z Bratislavy, ktorá má na východ dodávať jedlo v zákazke v hodnote 1,6 milióna eur bez DPH. Orlovský však tvrdí, že štát pracuje aj na zmluvách pre dobrovoľníkov.

„Sekcia krízového riadenia a sekcia verejnej správy hľadajú spôsob, ako vlastne nastaviť štandardnú dobrovoľnícku zmluvu s ľuďmi, ktorí vykonávajú takúto prácu priamo v teréne,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. polícia, NAKA, zásah
  2. Roman Mikulec (OĽaNO)


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Šéf migračného úradu mal slzy na krajíčku: Dôvodom bola otázka o utečencoch zo Sýrie!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti