eReport.sk
Dnes používajú naši policajti a záchranári ruské Mi-171. Foto: tasr

Policajti a záchranári dostanú nové vrtuľníky. Skončia naše staré ruské na Ukrajine?


Dva vrtuľníky, ktoré Ministerstvo vnútra (MV) SR nakupuje pre policajtov a záchranárov ako náhradu za Mi-171, by mohli zaviesť do aktívnej prevádzky do niekoľkých mesiacov. Prípadné darovanie starej techniky Ukrajine je podľa rezortu vnútra na rozhodnutí vlády. Pre TASR to uviedol tlačový odbor MV SR.

„Po dátume dodania bude nasledovať doplnenie vybavenia vrtuľníkov podľa potrieb výkonu služby v prostredí ministerstva vnútra a nevyhnutné výcviky posádok na simulátore, následne v samotných vrtuľníkoch, výcviky užívateľov techniky, teda zložiek rezortu vnútra ako Policajný zbor, Hasičský a záchranný zbor, Horská záchranná služba,“ načrtol rezort.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
  2. Roman Mikulec
  3. Pátranie po nezvestnom

Po nevyhnutných procesoch budú vrtuľníky zaradené do hotovosti Leteckého útvaru MV SR. „Odhadujeme, že čas zavedenia do aktívnej prevádzky bude niekoľko mesiacov. Počas tejto doby na nevyhnutne potrebný čas budú v činnej službe vrtuľníky Mi-171,“ vysvetlilo MV SR.  Dôvodom obmeny vrtuľníkovej techniky sú očakávané problémy pri údržbe a prevádzke súčasných vrtuľníkov Mi-171 v súvislosti s ruským útokom na Ukrajinu a následne prijatými sankciami.

Za vrtuľník Leonardo AW 189 vyrobený v roku 2016 vrátane výcviku troch pilotov a výbavu zaplatí rezort 13,135 milióna eur. Kupuje tiež vrtuľník Leonardo AW 139 z roku 2021 s výcvikom a ďalšou výbavou za 16,253 milióna eur. Nákup sa realizuje vzhľadom na časovú tieseň priamym rokovacím konaním. Vrtuľníky vybral rezort na základe prieskumu trhu. Ako vysvetlil rezort po odobrení uzavretia zmlúv vládou, svojimi charakteristikami spĺňajú všetky požadované kritériá stanovené Leteckým útvarom MV SR, sú okamžite k dispozícii a najviac sa približujú výkonnostným a kapacitným parametrom nahrádzaným Mi-171.

Ministerstvo aktuálne disponuje dvomi vrtuľníkmi Mi-171 a jedným vrtuľníkom Bell 429. Prevádzka vrtuľníkov Mi-171 bola pred vyhlásením mimoriadnej situácie plánovaná do roku 2027. Techniku využíva najmä polícia, slúži však aj hasičom a horským záchranárom.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Policajti a záchranári dostanú nové vrtuľníky. Skončia naše staré ruské na Ukrajine?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: