eReport.sk
Cenzúrovaný ekonóm Sachs
Jeffrey Sachs, foto:TVTA3, TakTakto

Komentátor Daniš: Médiám hrozí vojnová cenzúra, sú zbraňou v informačnej vojne!

Médiám hrozí vojnová cenzúra. Politický komentátor verejného diania Dag Daniš si myslí, že dávať pokuty televízii TA3 za rozhovor so svetoznámym ekonómom Jeffreym Sachsom je neadekvátne. Sachs síce v rozhovore vyjadril názory, ktoré nie sú v súlade s názormi súčasnej Hegerovej a Matovičovej vládnej koalície, no vyjadril ich normálnym, nie radikálnym spôsobom. A ani jeho názory samé o sebe nepôsobia radikálne.

Je hlavný prúd už jediný povolený?

„Politika väčšiny médií a mediálnej rady začína páchnuť komunistickými praktikami spred roka 1989. Je choré, aby televízii hrozil trest len za to, že urobila rozhovor s hosťom, ktorý slušne a vecne kritizoval vojenskú politiku krajín NATO,“ uviedol Daniš pre Štandard.

TA3 sa na muške mediálnej rady ocitla už po rozhovore s exministrom školstva Jurajom Draxlerom. Ten rovnako vyjadroval názory, ktoré nie sú úplne v súlade s názormi európskeho hlavného prúdu. Problematické bolo vraj vyhlásenie, že kríza na Ukrajine je následkom geopolitického konfliktu NATO-Rusko.

„Informačná klietka“

Konanie rady v oboch prípadoch Daniš nazýva „informačnou klietkou“. Na Slovensku by sa pri súčasnom nastavení mohli podľa neho médiá obávať „vojnovej cenzúry“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Odvolaná vláda sa nemá čím chváliť
  2. Drucker OSTRO kritizuje Hegera
  3. Toxické reči politikov

„V slobodnej spoločnosti je predsa celkom legitímne kritizovať politiku NATO, ktorá tlačí na vyzbrojovanie Ukrajiny – a zároveň tlačí na blokovanie mierových rokovaní,“ podotkol Daniš. „Ekonóm Sachs v TA3 nešíril nijaké konšpirácie ani sporné tvrdenia. Vystupoval slušne, racionálne, realisticky a s dobrým úmyslom podporiť ukončenie vojny,“ dodal.

Autocenzúra

V prípade takéhoto tlaku na médiá však podľa Daniša vzniká niečo, čo reálne mediálne prostredie deformuje – autocenzúra. Médiá jednoducho niektoré informácie a rozhovory neuverejnia len preto, lebo sa boja problémov, ktoré by im vláda a mediálna rada mohli narobiť. Týkať sa to dnes má už aj TA3, alebo verejnoprávnej RTVS. TA3 sa pokúsila rozhovor so Sachsom vymazať z online priestoru, RTVS má už dnes zoznam hostí, ktorých jednoducho nepozýva. Je medzi nimi napríklad aj uznávaný český bezpečnostný analytik Andor Šándor.

„Stáva sa z nich zbraň v informačnej vojne. Ich misiou je slúžiť na poli vojnovej propagandy. Kto zaváha, ten okamžite narazí na udania, dozorcov, verejné odsúdenie a hrozbu pokút. Vlastníkom pravdy pritom celkom uniká, že sa v tomto zápase mentálne blížia k eštebákom,“ doplnil Daniš na adresu médií a mediálnej rady.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Komentátor Daniš: Médiám hrozí vojnová cenzúra, sú zbraňou v informačnej vojne!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti