eReport.sk
Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák. Foto: tasr

Mazák zrejme mnohých šokoval: Ospravedlnil sa sudcovi a priznal, že na neho nenáležite zaútočil!

Zostáva nad tým doslova rozum stáť! Šéf Súdnej rady SR Ján Mazák šíril o sudcovi Najvyššieho súdu SR Františkovi Moznerovi závažné kompromitujúce informácie, pričom ich adresoval rovno do Štrasburgu. A to len preto, lebo Mozner si dovolil medzinárodnú inštitúciu kriticky upozorniť na riziko politizácie činnosti Súdnej rady SR. Mozner videl takúto hrozbu pre legislatívnu iniciatívu ministerky Márie Kolíkovej (klub SaS) a európsky orgán mu dal za pravdu. Aktuálne sa už Mazák kajá a verejne priznáva „zbytočný osobný útok„.

Mazák sa písomne ospravedlnil predsedovi trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Františkovi Moznerovi za pasáž v liste adresovanom predsedníčke Poradnej rady európskych sudcov /(CCJE) so sídlom v Štrasburgu. Mazák v liste uviedol, že Mozner je stále podozrivý z pokusu o spoluprácu s tými, ktorí sú vo väzbe za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Táto informácia sa v utorok (25.1.) objavila na webe Súdnej rady SR.

Mazák do Štrasburgu ponúkol aj „detaily podozrení“

„Predseda Súdnej rady Slovenskej republiky súčasne požiadal predsedníčku Poradnej rady európskych sudcov, aby túto pasáž považovala za bezpredmetnú a neprihliadala na ňu. Sudca František Mozner ospravedlnenie prijal,“ uvádza sa na portáli.

V predmetnom liste adresovanom Konzultačnej rade európskych sudcov z 15. decembra 2020 Mazák na adresu Moznera, ktorý je sám členom CCJE, uviedol toto: „Jeho krok je naozaj veľmi zvláštny. Je stále podozrivý z pokusu o spoluprácu s tými, ktorí sú vo väzbe za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ak si želáte, môžem Vám poskytnúť detaily týchto podozrení z konverzácie Moniky Jankovskej a Mariána Kočnera, ktorý je podozrivý ako hlavný koordinátor vraždy Jána Kuciaka, z aplikácie Threema.“

Reforma súdnictva sa vedeniu CCJE nepáčila

Mazák v otvorenom liste sudcovi Moznerovi vysvetlil, že v liste vyjadril svoj názor na kritiku CCJE na prijaté legislatívne opatrenia v našom súdnictve. Poradný orgán európskych sudcov totiž na predmetné zákonné opatrenia u nás upozornil toho času práve národný člen CCJE František Mozner. „Predsedníctvo CCJE má výhrady k reforme súdnictva. K predmetnej legislatíve sa predsedníctvo vyjadrilo na žiadosť člena CCJE, sudcu Najvyššieho súdu a predsedu trestnoprávneho kolégia Františka Moznera, zastupujúceho Slovenskú republiku,“ uvádza sa v texte zverejnenom 22. decembra, na stránke Najvyššieho súdu SR. „Predsedníctvo sa vo svojom stanovisku kriticky vyjadrilo k trom oblastiam reformy súdnictva, a to k zásahom do funkčného obdobia členov súdnej rady, k preloženiu sudcov na nižší súd bez súhlasu pri zmene systému súdov a k funkčnej imunite sudcov,“ píše sa ďalej v stanovisku, ktoré varuje pred možnou politizáciou Súdnej rady SR: „Pretože jej členovia budú závisieť od tých, ktorí ich zvolili alebo vymenovali, nielen pri svojom vymenovaní, ale aj pri výkone svojho mandátu.“ 

Mazák ako vládny nominant stojí pevne za Kolíkovou

Pripomíname, že Mazák bol  23. apríla 2020 zvolený za člena Súdnej rady SR ako nominant vlády. Pomerne rýchlo, konkrétne už 29. júna toho istého roku, sa stal jej šéfom. Do Súdnej rady SR ho zvolil parlament na základe nominácie poslanca Alojza Baránika (SaS) „Vo voľbách získal 13 zo 16 hlasov pričom nehlasoval sám za seba. Mazák sa stal prvým predsedom Súdnej rady SR, ktorý bol do nej zvolený parlamentom. Mazák povedal, že bude robiť všetko inak ako jeho predchodkyňa Lenka Praženková,“ informuje otvorená internetová encyklopédia.

Mazák, na rozdiel napríklad od šéfa Úradu generálnej prokuratúry SR Maroša Žilinku (Žilinku takisto zvolil do vysokej ústavnej funkcie parlament – pozn. red.), súčasný vládny kabinet neskrývane podporuje. Dôkazom toho je aj opakovaná a hlasná podpora súdnej reformy ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí). Často tiež horlivo kritizuje napríklad sudcov, ktorí Kolíkovej legislatívnu iniciatívu tvrdo odmietajú.

Kritikom Mazák odkázal: Neodstúpim!

Časť sudcov v týchto dňoch podporilo podpisovú iniciatívu, aby sa vzdal funkcie predsedu Súdnej rady SR. „Vážim si a rešpektujem každý, aj negatívny, názor na moje pôsobenie na čele Súdnej rady, avšak na túto výzvu mám len veľmi jednoduchú odpoveď a bez ďalšieho komentára. Neodstúpim,“ reagoval pre TASR v utorok Mazák.

Autori výzvy z komunikačnej platformy Sudnamoc.sk poukazujú na viaceré porušenia povinností predsedu Súdnej rady SR. Okrem iného hovoria o politickej angažovanosti Mazáka, pasivite pri odstránení nedostatkov justičnej reformy či organizovaní neverejných stretnutí členov Súdnej rady s cieľom prerokovania bodov programu.

„Zbytočný osobný útok voči Vašej osobe“

Čo sa aktuálneho Mazákovho ospravedlnenia Moznerovi týka, šéf Súdnej rady SR v ňom možno povedať, že šokujúco priznal, že na neho zaútočil. K predmetnej hore citovanej časti listu totiž uviedol tieto slová: „Považujem túto časť listu predsedníčke Konzultačnej rady európskych sudcov za nenáležitú a zbytočný osobný útok voči Vašej osobe. Ospravedlňujem sa za takéto vyjadrenie a súčasne Vám oznamujem, že predsedníčke Konzultačnej rady európskych sudcov posielam list, v ktorom ju žiadam, aby túto časť môjho stanoviska nebrala, ako nenáležitý a nepodložený text do úvahy.“

List, v ktorom sa Ján Mazák ospravedlňuje Františkovi Moznerovi bol zverejjnený na stránke Súdnej rady SR. – Foto: sudnarada.gov.sk

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic
  2. Ján Mazák.
  3. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mazák zrejme mnohých šokoval: Ospravedlnil sa sudcovi a priznal, že na neho nenáležite zaútočil!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti