eReport.sk
Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák. Foto: tasr

Predseda Najvyššieho súdu odkazuje Mazákovi: Očakával by som od vás vyššiu mieru sebareflexie

Reakcia predsedu súdnej rady na moje stanovisko k jeho ospravedlneniu sa sudcovi Moznerovi ma prekvapila. Vzhľadom na to, že predseda súdnej rady v týchto dňoch verejne priznal chybu, očakával by som vyššiu mieru jeho sebareflexie aj vo vzťahu k Najvyššiemu súdu, a to napríklad vo forme ospravedlnenia sa inštitúcii ako takej, a nie označenie môjho konania ako nedorozumenie. Moja reakcia prišla v čase, kedy práve mala a je adekvátnou.TASR uverejnila dnešné stanovisko predsedu Najvyššieho súdu SR Jána Šikutu.
 

Šikuta reaguje na Mazákovo ospravedlnenie

Podstatným aspektom je málo medializovaný fakt, že vo veci vyjadrení Jána Mazáka voči sudcovi Moznerovi bola napadnutým sudcom podaná žaloba na ochranu osobnosti. Ako sudcovi Najvyššieho súdu mi táto skutočnosť, prirodzene, bránila otvorene svoje názory komunikovať navonok. Výzvu na prijatie zodpovednosti za kriminalizovanie sudcu Najvyššieho súdu (a v tom čase, už aj predsedu trestnoprávneho kolégia) v liste adresovanom predsedníčke Poradnej rady európskych sudcov (čím jednoznačne došlo k pošpineniu mena celej inštitúcie), som sa rozhodol verejne komunikovať až po ukončení uvedeného civilného sporu.

„Sudca Mozner ma ako predsedu NS SR o nepravdivých tvrdeniach Jána Mazáka informoval v čase, keď k nim došlo, a obaja sme sa rozhodli na čisto odbornej reakcii (tlačová práva z 22. decembra 2020, Predsedníctvo Poradnej rady európskych sudcov (CCJE) má výhrady k reforme súdnictva, nsud.sk).Toto je aj odpoveď na otázku predsedu súdnej rady, prečo sa verejne v tejto veci exponujem až teraz. Predseda súdnej rady, ako dlhoročný bývalý sudca, určite rozumie princípu nezasahovania do tzv. živých vecí. Ak by spor nebol ukončený späťvzatím žaloby, vec mohla skončiť na Najvyššom súde, a to náhodným výberom aj v senáte, ktorého som členom,“ uvádza Šikuta

Bude vás zaujímať:

  1. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
  2. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.

Sudcovia požadujú Mazákov odchod

„Pokiaľ nikto z predstaviteľov justície nereaguje na verejné opakované a nepravdivé vyjadrenia na adresu sudcov, ktorými je celý sudcovský stav znevažovaný a dehonestovaný v očiach verejnosti, má to urobiť súdna rada. Rovnako súdna rada nezaujala žiadny postoj k výhradám európskych inštitúcií k tomu, čo sa deje na Slovensku, napriek tomu, že sme mali na to nie len šancu, ale ako ústavný orgán sudcovskej legitimity to bola naša povinnosť,“ reaguje sudkyňa Marcela Kosová.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Predseda Najvyššieho súdu odkazuje Mazákovi: Očakával by som od vás vyššiu mieru sebareflexie

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti