eReport.sk
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Foto: tasr

„Nedisciplinovaní“ prokurátor Lipšic a sudca Truban už majú „svoje“ senáty: Konať bude Kolíkovej súd

Disciplinárne návrhy voči špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi a sudcovi Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michalovi Trubanovi pridelili konkrétnym disciplinárnym senátom Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR, ktorý predčasom zriadila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (klub SaS). Potvrdil to hovorca tohto súdu Michal Hajtol.

„Ďalšie úkony bude možné vo veciach vykonať najskôr až po 31. januári 2022, ktorý je zákonným termínom na skompletizovanie databáz prísediacich disciplinárnych senátov za jednotlivé profesijné orgány,“ podotkol hovorca s tým, že v oboch veciach padne rozhodnutie v zákonnej lehote. A to do šiestich mesiacov od pridelenia veci.

Návrh v prípade Lipšica podal Žilinka

Generálny prokurátor Maroš Žilinka podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti Lipšicovi 13. augusta 2021. Disciplinárneho previnenia sa mal podľa jeho slov dopustiť tým, že bez znalosti spisu verejne, špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom polemizoval o vznesení obvinenia voči vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.

Lipšic poukázal na to, že vyjadrenia padli v čase, keď boli v médiách opakovane šírené nepravdivé informácie o údajnej „manipulácii“ pri vyšetrovaní najzávažnejších káuz, a to aj zo strany verejných funkcionárov. Považoval za svoju povinnosť zastať sa vyšetrovateľov a prokurátorov vo veciach, ktoré dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry.

Pri Trubanovi je podozrenie zo závažného previnenia

Návrh na disciplinárne konanie voči sudcovi ŠTS Trubanovi podali predseda ŠTS Ján Hrubala a predseda Súdnej rady Ján Mazák 20. októbra 2020. Dôvodom je podozrenie, že sa mal dopustiť závažného disciplinárneho previnenia v prípravnom konaní, keď rozhodoval o väzbe pre nitrianskeho podnikateľa Norberta B. a neoznámil svoju zaujatosť. V prípade potvrdenia podozrenia navrhujú jeho preradenie na nižší stupeň súdu, teda na niektorý z okresných súdov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Daniel Lipšic
  2. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
  3. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

„Nedisciplinovaní“ prokurátor Lipšic a sudca Truban už majú „svoje“ senáty: Konať bude Kolíkovej súd

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti