eReport.sk
Na kombosnímke zľava Milan Krajniak a Peter Pellegrini.
Na kombosnímke zľava Milan Krajniak a Peter Pellegrini. Foto: tasr

Pellegrini navrhol Krajniakovi: Môže byť Hlas a Sme rodina, alebo niekto tretí do partie…

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) sa bude pýtať premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) i ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) na výsledky rokovaní o výnimkách pri dodávkach ruskej ropy. Nepovažuje ich za dobré, zdá sa mu, že Maďarsko si vyrokovalo lepšie podmienky. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Predseda mimoparlamentného Hlasu-SD a expremiér Peter Pellegrini hovorí o zlyhaní premiéra. Krajniak poznamenal, že rokovania boli v kompetencii ministra hospodárstva.

Nikto nekázal hneď od prvých dní Eduardovi Hegerovi ako premiérovi Slovenska, s vedomím, že Slovensko je tak závislé na dodávkach z Ruska, rozprávať o okamžitom jednotnom postupe a okamžitom sa odpojení.

Expremiér a líder strany Hlas-SD, Peter Pellegrini.

„K nepríjemnostiam európskej politiky patrí aj to, že občas predstaviteľ malého štátu musí povedať nie,“ uviedol Krajniak v súvislosti s rokovaniami v Bruseli. Nie je si istý, či otázka dodávok ruskej ropy nebola tá, pri ktorej sa Slovensko malo postaviť silnejším krajinám podobne ako Maďarsko. Sulíkovi nevyčíta, že by nevyrokoval žiadnu výnimku, pretože nejakú máme. Problém vidí v tom, že ak by Slovnaft mohol exportovať na český a rakúsky trh, mohli by sme z toho mať viac daní, a to aj z nadzisku z výrobkov z ruskej ropy. To by sa dalo podľa neho využiť na financovanie pomoci ľuďom.

Pellegrini: Heger podpílil pod Slovenskom konár

Pellegriniho mrzí, že embargo na ruskú ropu poškodí slovenské hospodárstvo. Výsledok, s ktorým sa premiér vrátil z Bruselu, označil za výsledok neschopnosti vlády. Práve premiér sa podľa neho mal zasadiť za národné záujmy tak, ako to urobil Viktor Orbán.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava Igor Matovič (OĽANO) a Marian Kotleba (ĽSNS).
  2. Na archívnej luxemburský premiér Xavier Bettel.
  3. Bývalý podpredseda vlády, minister financií SR a exporadca ukrajinskej vlády Ivan Mikloš.
  4. Poslanec NR SR a expremér Robert Fico (Smer-SD).
  5. Peter Pellegrini na snímke z videa.
  6. Na kombosnímke zľava Juraj Krúpa a Monika Kozelová (obaja OĽANO).
  7. Na kombosnímke zľava Milan Krajniak a Richard Raši.
  8. Peter Pellegrini počas tankovania paliva do nádrže svojho vozidla.

„Premiér Heger bol ten, ktorý nemal zdvihnúť ruku za takto vyrokované veci. Žiaľ, na domácej scéne premiér neexistuje. Veď on bol ten, ktorí prvý prišiel so zničujúcim plánom pre Slovensko, keď povedal, že poďme Slovensko rýchlo odpojiť od plynu a ropy, hoci Slovensko je jeden z najviac závislých štátov na ruskej rope a plyne. No a toto je výsledok. On namiesto toho, aby bránil slovenské záujmy, tak ešte sa snaží presviedčať premiéra Orbána, aby ho dostal na jednu palubu, aby spoločne súhlasili s týmto embargom. No a vidíte. Viktor Orbán si to vyriešil tak, ako treba pre Maďarsko a pán Heger podpílil pod Slovenskom konár,“ vysvetlil Pellegrini.

Moderátorka sa zastala premiéra

Moderátorka pripomenula, že „aj samotný premiér Eduard Heger to ma zložité, lebo Slovensko, ako vieme, vyzývalo na jednotný postup Únie v tejto otázke, v otázke sankcií, potom si vybojovalo tú výnimku…“

„Tak po prvé, nikto nekázal hneď od prvých dní Eduardovi Hegerovi ako premiérovi Slovenska, s vedomím, že Slovensko je tak závislé na dodávkach z Ruska, rozprávať o okamžitom jednotnom postupe a okamžitom sa odpojení. Nikto mu to nekázal, sám sa vovliekol do tejto pasce, namiesto toho, aby bol v týchto rokovaniach rozvážny,“ reagoval na slová moderátorky expremiér s tým, že slovenský premiér mal radšej vytvoriť alianciu s maďarským predsedom vlády: „Pripojiť sa k jeho požiadavkám a vyrokovať aspoň toľko ako Maďarsko.“

Expremiér kritizoval prijatý protiinflačný balík

Čo sa týka ďalších opatrení na pomoc ľuďom, Krajniak sa prikláňa k zníženiu DPH na pohonné látky. Zníženie spotrebnej dane by podľa neho neprinieslo takú výraznú pomoc domácnostiam. Ak by to však nešlo, vie si predstaviť pomoc domácnostiam formou šekov, zliav či bonusov.

Jediné, čo na Slovensku ako inštitúcia funguje je rodina. Buď budeme podporovať rodiny, alebo sa rozpadne celá táto spoločnosť viac, ako je rozpadnutá.

Milan Krajniak, minister práce.

Pellegrini okrem iného kritizoval prijatý protiinflačný balík z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Obišiel podľa neho 1,6 milióna pracujúcich, ktorí si zaslúžia pomoc bez ohľadu na to, či majú deti. Okrem toho vláde vyčíta, že nemyslela na seniorov. Namieta, že vláda len skôr vyplatila 13. dôchodky a ku koncu roka seniori nedostanú nič. Krajniak zatiaľ nepovedal, či sa vyplatí aj 14. dôchodok. Deklaroval, že prorodinný balík je krytý v rozpočte.

Krajniak nevidí alternatívu k tejto vláde, Pellegrini áno

V diskusii politici debatovali aj o chystanom referende o predčasných voľbách. Po tvrdej kritike Pellegriniho na adresu koalície sa Krajniak opýtal, že „čo má byť alternatíva“ k tejto vláde. „Vláda Hlasu, Smeru Repubuliky, aalebo Kotlebovcov? Hlas, SaS a Progresívne Slovensko a keď budú potrebovať, vezmú KDH k tomu? To pre mňa nie je alternatíva!“

Pellegrini mu skočil do reči s návrhom a otázkou: „Môže byť Hlas a Sme rodina, alebo niekto tretí do partie… Môžeme byť s vami vo vláde, to nie je alternatíva?

Reakcia ministra práce, je za prorodinnú politiku

Zjavne zaskočený Krajniak reagoval: „Viete čo, nechystám sa, nechystám sa… A najmä po tom, ako ste hlasovali v parlamente s Republikou a so Smerom proti prorodinnému balíčku. Podľa mňa sú iba dve cesty, ktorými Slovensko môže ísť. Buď budeme prorodinný štát, v ktorom základnou jednotkou, ktorú štát podporuje, je rodina. Alebo buďme liberálnym štátom, ktorý si možno predstavujú tí, ktorí ten rodinný balíček nepredstavili, ale to si myslím, je veľkým ohrozením pre Slovensko, lebo jediné, čo na Slovensku ako inštitúcia funguje je rodina. Buď budeme podporovať rodiny, alebo sa rozpadne celá táto spoločnosť viac, ako je rozpadnutá,“ dodal Krajniak.

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pellegrini navrhol Krajniakovi: Môže byť Hlas a Sme rodina, alebo niekto tretí do partie…

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti