eReport.sk
Prokurátor Ján Šanta.
Prokurátor Ján Šanta. Foto: tasr

Lipšicov prokurátor Šanta: Poteší ma, ak proti mne niekto v konaní namieta. Znamená to, že sa bojí!

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta si myslí, že je pozitívne, ak expremiér Robert Fico a exminister Robert Kaliňák namietajú prokurátorov úradu, na ktorého čele stojí bývalý politik a spolupracovník ministra financií Igora Matoviča Daniel Lipšic. Je to vraj dôkazom toho, že sa obvinení boja a Šanta to považuje za pozitívne vysvedčenie pre úrad, na ktorom pracuje. Na druhej strane však v diskusii Nadácie Zastavme korupciu na festivale Pucung v Košiciach nevedel úplne vysvetliť, prečo vzniklo obvinenie zo zosnovania a založenia zločineckej skupiny. Redakcia Ereportu sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi.

„Určite treba odlíšiť korektný politický boj, ktorý už neexistuje, od zneužívania práva, daňového tajomstva a právomocí verejného činiteľa,“ povedal v diskusii Šanta.

Prístup k daňovým veciam nemôže mať hocikto

Šanta, ktorý sa pravidelne prezentuje vyjadreniami, ktoré by mohli byť považované za politické, vysvetlil taktiež, prečo nemôžu mať politici prístup k citlivým informáciám. Táto časť diskusie sa pri tom môže týkať aj ministra vnútra Romana Mikulca, ktorý podľa zverejnenej údajnej komunikácie so zosnulým exprezidentom Policajného zboru Milanom Lučanským mal riešiť vyšetrovanie viacerých citlivých káuz.

Dejú sa mimoriadne vážne veci. Dnešným dňom sa spoločnosť posunula o krôčik ďalej.

Ján Šanta, prokurátor ÚŠP.

„Je to prísne a striktne dané. Predseda nepredseda vlády, podpredseda nepodpredseda, minister neminister – títo ľudia nemôžu mať prístup do konkrétnych daňových vecí, a ak sa oboznámili s takýmito skutočnosťami, spáchali trestný čin ohrozenia daňového tajomstva, tu nie je o čom diskutovať,“ povedal Šanta.

Ak niekto proti nemu namieta, teší ho to

Šanta zrejme mnohých šokoval aj vyjadrením, že prípad musí ostať na Lipšicovom úrade: „Keby aj zvyšných 29 prokurátorov bolo poškodených, tak ten tridsiaty to musí dozorovať.“ Tvrdí taktiež, že ho poteší, ak proti nemu niekto v konaní namieta. „Čo to znamená v laickom jazyku? Že sa bojí,“ dodal Šanta.

Daniel Lipšic a prokurátor Ján Šanta počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza 3. decembra 2019. – Foto: tasr

Samotné obvinenie, aj keď stále nie je úplne vysvetlená jeho podstata, považuje Šanta už teraz a pravdepodobne s neúplnou znalosťou spisu a dôkazov za spoločenský posun vpred: „Dejú sa mimoriadne vážne veci. Dnešným dňom sa spoločnosť posunula o krôčik ďalej. Doposiaľ to bolo v rovine ‚niečo tvrdí vyšetrovateľ a niečo prokurátor‘. Po dnešnom vzatí do väzby obvineného to už tvrdí aj sudca pre prípravné konanie, tri orgány potvrdili dôvodnosť trestného stíhania, že máme dostatok dôkazov, je správne ustálený dôkazný stav a spoločnosť ide správnym smerom, ale cesta je ešte dlhá a poriadne tŕnistá.“

„Bolo jasné, že my tento návrh podáme“

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa tento týždeň rozhodol vylúčiť z prípadu špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. A rozhodnutie, či ÚŠP požiada parlament o vydanie Fica, nechal na Lipšicovho zástupcu. Smer toto vníma ako zbavovanie sa zodpovednosti a v tejto téme sa strana so Šantom vzácne zhoduje.

„Je to úplne neštandardné, de iure nerozhodol on, ale keďže de facto to ponechal nám, tak bolo jasné, že my tento návrh podáme, to musel vedieť dopredu,“ povedal k téme Šanta.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava článok o Ficovi, vedľa jeho autor Tim Gosling.
  2. Daniel Lipšic počas disciplinárneho konania na Najvyššom správnom súde SR 28. apríla 2022 v Bratislave.
  3. Jaroslav Naď
  4. Na archívnej snímke eskorta privádza bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa na Špecializovaný trestný súd.
  5. Ľudovít Makó na fotografii z júna 2018, keď zastával funkciu šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy.
  6. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová.
  7. Eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľské otázky a rodovú rovnosť Věra Jourová.
  8. Daniel Lipšic počas disciplinárneho konania na Najvyššom správnom súde SR 28. apríla 2022 v Bratislave.
  9. Anna Belousovová


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lipšicov prokurátor Šanta: Poteší ma, ak proti mne niekto v konaní namieta. Znamená to, že sa bojí!

Odoberať
Upozorniť na
guest
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti