eReport.sk
foto: tasr

Korupčná kauza Dobytkár finišuje: Obžalobu má na krku osem ľudí, úplatky presiahli 10 miliónov!

Jedna z korupčných káuz sa blíži do finále! Kriminalista z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil 30. júla vyšetrovanie v prípade Dobytkár. Vyšetrovateľ NAKA podal návrh na obžalobu pre osem fyzických a päť právnických osôb. Spis tiež poslal na Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Podnikateľovi Martinovi Kvietikovi nosili podľa polície tučné úplatky do špeciálnej izby v hoteli.

Počas vyšetrovania policajti zadokumentovali spolu až 95 skutkov. Úplatky presiahli sumu 10 miliónov eur. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka Kodadu na samostatné konanie.

„Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vyšetrovanie ukončil 30. júla tohto roku podaním návrhu na podanie obžaloby a spis zaslal na Úrad špeciálnej prokuratúry. Podal ho na osem fyzických a päť právnických osôb,“ povedal pre portál aktuality.sk hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Hotovosť prebral v hotelovej izbe

Prípad Dobytkár súvisí s korupčnými podozreniami v Poľnohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Polícia hodnotu poskytnutých úplatkov v rámci tejto kauzy vyčíslila na 10,5 milióna eur.

V skupine osôb obvinených z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti sú napríklad exšéf PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, bývalý generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek Kodada, finančník Martin Kvietik či podnikatelia Norbert Bödör a Peter Kuba. Ďalšími obvinenými sú aj právnici či veterinárny doktor.

Kauza dobytkár odokryla korupčné pozadie agrodotácií:

  1. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic (uprostred), riaditeľ odboru všeobecnej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vladimír Kuruc a hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová informujú o podanej obžalobe v trestnej veci mediálne známej ako "Dobytkár".

Finančník Martin Kvietik spoluvlastní spoločnosť Slavia Capital. Úplatky mu mali nosiť aj priamo do hotela Albrecht, ktorý spoločnosť vlastní. Hotovosť si mal viackrát prevziať v špeciálnej miestnosti číslo osem, čo bola hotelová izba prerobená na Kvietikovu „kanceláriu“. Tu mal prijímať aj politikov.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Korupčná kauza Dobytkár finišuje: Obžalobu má na krku osem ľudí, úplatky presiahli 10 miliónov!

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti