eReport.sk
Výtvarník Peter Kalmus.
Výtvarník Peter Kalmus. Foto: tasr

Do bezvedomia mali dobiť výtvarníka, ktorého minulosti zastupoval aj Lipšic

AKTUALIZOVANÉ – V Martine napadli a dobili výtvarníka Petra Kalmusa. Umelca následne ošetrili v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM). Potvrdila to Zuzana Marčeková z marketingového oddelenia UNM. Upozornil na to týždenník .týždeň.

„Môžeme potvrdiť, že bol u nás ošetrený a prepustený domov,“ povedala Marčeková. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Gabriely Kremeňovej polícia ku konkrétnym osobám informácie neposkytuje. „Informácie poskytujeme k prípadom, a to len v takom rozsahu, ako to umožňuje stav konkrétnej vyšetrovanej, objasňovanej, respektíve preverovanej veci,“ uviedla Kremeňová.  

Výtvarník Kalmus bol v nemocnici na CT hlavy po tom, čo bol napadnutý. Útočník ho v Martine zbil do bezvedomia, informoval týždeň.

Kalmus si políciu aj záchranku vraj volal sám

Ako portál týždňa ešte uviedol v Martine sa dnes konalo odhalenie busty Alexandra Dubčeka pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia. „Prítomný bol napríklad syn Alexandra Dubčeka Pavol, predseda Matice slovenskej Marián Gešper a viacerí predstavitelia strany Smer-SD. Na miesto prišla policajná a záchranná služba po tom, čo si ju sám Kalmus zavolal. Nikto z prítomných totiž na tento incident nereagoval,“ dodal web týždňa, no bližšie nespresnil, ako si obeť útok, ktorá upadla po útoku, ako píše „do bezvedomia“, sama zavolala pomoc a kontaktovala políciu.

Zazneli hlasy tých, ktorí útok odsúdili

„Práve som volal s Petrom, je v poriadku. Zmlátil ho niekto počas odhaľovania busty Dubčekovi v Martine. Pozdravuje všetkých, ktorí naňho myslia,“ uviedol Ján Gálik z košickej iniciatívy Za slušné Slovensko, pričom jerho stanovisko zverejnil denník Sme, ktorý priniesol v súvislosti s útokom aj ďalšie reakcie z východu republliky.

„To, že si niekto trúfne na starého pána, je neospravedlniteľné, nepochopiteľné a zároveň veľavravné o úrovni útočníka. Ale to, že tolerancia násilia, primitivizmu a intolerancie sa stáva novým štandardom a v uliciach našich miest má za následok takéto útoky, je veľavravné o úrovni štátu a jeho bezpečnostných zložiek,“ uviedol podľa Sme košický aktivista Mišo Hudák. Reagoval aj Milan Kolcun, známy sprievodca metropolou východu a spisovateľ: „Otrasné, ako sa spoločnosť radikalizuje a polarizuje.“

Pri symboloch minulého režimu sa menil na vandala

Kalmus sa v minulosti zviditeľnil aj tým, že v obci Krajná Bystrá vo februári 2015 spolu s Ľubošom Lorenzom, obliali červenou farbou bustu Vasaľa Biľaka. Ako pripomína portál wikipedie, na pylón pamätníka napísali slovo „SVIŇA“.

Na snímke vľavo svedok Ľuboš Lorenz a vpravo obhajca výtvarníka Petra Kalmusa Daniel Lipšic pred pojednávaním v kauze výtržníctva pri hanobení pamätníka padlých sovietskych vojakov na Okresnom súde Košice I. 25. januára 2018. – Foto: tasr

K svojmu počinu sa prostredníctvom sociálnej siete facebook sa okamžite prihlásili. KSS ako majiteľ pamätníka sa na Okresnom súde Svidník od nich neúspešne domáhala zaplatenie majetkovej ujmy 3 500 eur.

Na Krajskom súde v Košiciach 7. februára 2019 ho zase v kauze osekania symbolov kosáka a kladiva z pamätníka padlých sovietskych vojakov v centre Košíc zastupoval advokát Daniel Lipšic, súčasný šéf Úradu špeciálnej prokuratúry.

Košičký krajský súd, február 2019: výtvarník Peter Kalmus (vpravo) so svojím advokátom Danielom Lipšicom. – Foto: tasr

Kto vlastne Kalmus je? Určite platí, že ako človek, ktorý sa hlási k umeniu, dokázal poriadne svojimi výstupmi šokovať. Potvrdzujú to aj videá na sieti. Niektorí ho za výtvarníka či dokonca umelca však aj práve preto skôr nepovažujú.

Ľudia ho v komentároch posielali k lekárovi

Keď napríklad vo februári 2012 zverejnil na známej sociálnej sieti video s názvom „Laboratórna situácia“, viacerí komentujúci Kalmusa posielali k lekárovi. „Toto video treba založiť pánovi umelcovi do zdravotnej karty,“ napísal jeden z nich pred piatimi rokmi. Len o rok novšia reakcia , teda spred štyroch rokov, rovnako za obsah videa Kalmusa tiež nechváli. „Je to veľmi smutné, keď si človek v tomto systéme nemá ani za čo kúpiť lieky,“ stojí v komentári. V podobnom duchu sa nesú aj ďalšie reakcie. A video? To si už pozrite a prípadne zhodnoťte sami.

Zdroj: youtube.com

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Do bezvedomia mali dobiť výtvarníka, ktorého minulosti zastupoval aj Lipšic

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti