eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal tri výnosy o implementácii rozhodnutia Rady národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) o sankciách voči občanom Ruskej federácie.
Mimoriadny dvojdňový summit EÚ (9-10.2) v Bruseli bude aj v znamení osobného stretnutia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s lídrami 27-člennej Únie. Foto: TASR/AP

Lídri EÚ sa o chvíľu stretnú so Zelenským. Mal by k nim aj prehovoriť

Mimoriadny dvojdňový summit EÚ (9-10.2) v Bruseli bude aj v znamení osobného stretnutia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s lídrami 27-člennej Únie. Okrem situácie na Ukrajine sa šéfovia vlád a štátov prvýkrát od roku 2018 budú venovať aj migrácii a zhodnotia možnosti ako chrániť jednotný európsky trh a zachovať konkurencieschopnosť EÚ, informuje spravodajca TASR. 

Začiatok summitu je naplánovaný na 10.00 hodinu miestneho času. V tom čase by Zelenskyj mal vystúpiť na mimoriadnom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu, odkiaľ sa zrejme presunie na stretnutie s lídrami EÚ. Belgické médiá v stredu večer informovali, že úrady v tejto časti mesta pripravujú sprísnené bezpečnostné opatrenia.

Mohlo by vás zaujímať

  1. V tomto má jasno!
  2. Zelenskyj žiada nápravu!
  3. Macron, vpravo, a Zelenskyj
  4. Prišiel poďakovať za ich veľkorysosť
  5. Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron
  6. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas prejavu na obrazovke prostredníctvom videokonferencie na zasadnutí Svetového ekonomického fóra v Davose 18. januára 2023.

Aj keď Ukrajina nie je hlavnou témou zasadnutia Európskej rady, prítomnosť Zelenského dá tejto agende mimoriadne veľký význam. Očakáva sa, že ukrajinský prezident po návšteve Londýna a Paríža aj v Bruseli vyzve na dôraznejšiu vojenskú pomoc na obranu proti ruskej agresii a na podporu pre čo najrýchlejší vstup Ukrajiny do EÚ.

Týždenník Politico upozornil, že na summite sa neočakáva žiadna veľká zmena v migračnej stratégii, aj keď lídri budú o tom rokovať prvýkrát od roku 2018. Podľa predsummitových vyhlásení holandského premiéra Marka Rutteho, konkrétnejšie kroky môže EÚ prijať v marci alebo apríli, „až budú mať lídri jasnejšiu predstavu o tom, na čom musia pracovať“.

Migranti a výstavba plotov

Podľa agentúry Frontex vlani prišlo do EÚ asi 330.000 nelegálnych migrantov, čo je nárast o 64 percent oproti roku 2021. Nie je to stav z rokov 2015 – 2016, keď prišlo približne 1,8 milióna migrantov, teraz však pribudli aj vyše štyri milióny ukrajinských utečencov. Táto situácia viedla k vytváraniu rôznych koalícii medzi krajinami EÚ, ktoré spoločne vyzývajú Európsku komisiu, aby sprísnila ochranu vonkajších hraníc, regulovala migračné toky a zlepšila readmisnú politiku. Niektoré krajiny žiadajú aj umožnenie výstavby plotov proti migrantom z rozpočtu EÚ.  

Tlaky na investície

V ekonomickej rovine sa EÚ snaží reagovať na americký zákon o ochrane investícií a čínske konkurenčné tlaky. Premiéri a prezidenti zvážia návrhy eurokomisie, ktorá chce situáciu zlepšiť dočasným uvoľnením pravidiel o štátnej pomoci, v prospech investícií do zelených inovácií, a vytvorením európskeho fond suverenity.

S tým nesúhlasia menšie členské krajiny vrátane Slovenska, ale odmieta ich aj Poľsko, Taliansko či Španielsko, kým Francúzsko a Nemecko to podporujú. Krajiny, ktoré majú menšiu rozpočtovú silu sa obávajú, že uvoľnenie štátnych dotácií pomôže najmä ekonomicky silným krajinám, spôsobí „preteky v dotáciách“ a deformuje fungovanie vnútorného trhu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lídri EÚ sa o chvíľu stretnú so Zelenským. Mal by k nim aj prehovoriť

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie