eReport.sk
"Verím, že sa (Macron) zmenil," povedal Zelenskyj
"Verím, že sa (Macron) zmenil," povedal Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Zelenskyj o Macronovi: Zmenil sa, otvoril dvere tankom pre Ukrajinu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prešiel výraznou zmenou čo sa týka jeho postoja k Ukrajine: od toho, ako v prvých mesiacoch ruskej invázie tvrdil, že je s Moskvou dôležité udržiavať otvorené komunikačné kanály, až po posilnenie dodávok zbraní pre Kyjev. V rozhovore pre denník Le Figaro, ktorý bol zverejnený v stredu, to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Je Macron cynický?
  2. Zelenskyj žiada nápravu!
  3. Prišiel poďakovať za ich veľkorysosť
  4. Zbrojenie však bude pokračovať
  5. Na mier proste nie je čas

Agentúra AFP pripomína, že Zelenskyj bol neraz netrpezlivý vzhľadom na konanie šéfa Elyzejského paláca, ktorý často telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom aj po vypuknutí vojenskej ofenzívy Kremľa na Ukrajinu. Macron tiež v minulosti varoval, že Rusko nesmie byť pri žiadnej konečnej dohode o urovnaní konfliktu ponížené.

Paríž na strane Ukrajiny

V súčasnosti však Macron naznačuje, že Paríž bude Ukrajinu podporovať až dovtedy, kým vojnu nevyhrá. Francúzsko ohlásilo dodávky ľahkých tankov pre ukrajinské sily, čo podnietilo aj Nemecko v rozhodnutí o poskytnutí bojových tankov. „Verím, že sa (Macron) zmenil,“ povedal Zelenskyj. „A tentoraz skutočne. Napokon, on (Macron) otvoril dvere pre dodávky tankov,“ konštatoval Zelenskyj.

„Takisto podporil kandidatúru Ukrajiny do EÚ,“ poznamenal. „S Francúzskom, Nemeckom a ďalšími krajinami sme viedli množstvo rozhovorov,“ dodal s tým, že verí, že „táto dôvera je teraz ozajstná“. 

Dodajú húfnice

Paríž začiatkom februára prisľúbil, že Kyjevu dodá ďalších 12 samohybných húfnic Caesar. Už predtým ich doručil 18. Podľa AFP Francúzsko už nevylučuje ani presun bojových lietadiel do Kyjeva, čo predtým predstavovalo červenú líniu.

Zelenskyj sa v stredu večer stretol v Paríži s Macronom aj nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj o Macronovi: Zmenil sa, otvoril dvere tankom pre Ukrajinu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti