eReport.sk
Zelenskyj žiada nápravu!
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: tasr/ap

Zelenskyj je v Británii. Hlavnou témou sú urýchlené dodávky zbraní

Zelenskyj je v Británii. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu navštívi Spojené kráľovstvo, oznámila britská vláda. Ide o prvú cestu Zelenského do Británie od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, informuje TASR podľa správ agentúr AP a AFP. Ukrajinský prezident sa počas návštevy stretne s britským premiérom Rishim Sunakom a prihovorí sa tiež britskému parlamentu, uviedla vo vyhlásení britská vláda.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vojna sa tak skoro neskončí
  2. Hasiči zasahujú pri požiari americkej fabriky na vojenské drony v Lotyšsku.
  3. Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) a podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič (vpravo) pózujú počas stretnutia v Štrasburgu v stredu 19. októbra 2022.
  4. Stíhačky Kyjevu nepošleme

Obrovská pomoc pre Ukrajinu

Spojené kráľovstvo poslalo Ukrajine od začiatku ruskej invázie vojenskú pomoc za viac ako 2 miliardy libier a Londýn je tak jedným z najväčších podporovateľov Kyjeva. Premiér Sunak zároveň oznámil, že Británia ukrajinským pilotom stíhačiek ponúkne výcvik podľa štandardov Severoatlantickej aliancie.

Diskusia o dodávkach zbraní

Obaja lídri budú diskutovať aj o okamžitom dodaní vojenského vybavenia na Ukrajinu, ktoré má ukrajinskej armáde pomôcť čeliť jarnej ruskej ofenzíve, píše sa vo vyhlásení. Britská vláda dodala, že výcvikový program ponúkne aj pre príslušníkov ukrajinskej námornej pechoty.

Výcvik vojakov

Británia vycvičila v rámci programu podpory už 10.000 ukrajinských vojakov za šesť mesiacov a tento rok ich plánuje vycvičiť ďalších 20.000, píše AFP. Od začiatku vojny na Ukrajine 24. februára 2022 ide iba o druhú zahraničnú návštevu Zelenského. V decembri sa vo Washingtone stretol s americkým prezidentom Joeom Bidenom a vystúpil v Kongrese.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj je v Británii. Hlavnou témou sú urýchlené dodávky zbraní

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti